0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب اثر مرکب

نوشته: دارن هاردی

دسته بندی: کتاب های بهره‌وری کتاب های مدیریت زمان کتاب های توسعه فردی کتاب های تصمیم‌گیری کتاب های سبک زندگی کتاب های ایجاد تغییر کتاب های اعتماد به نفس

کتاب اثر مرکب، برای همه کسایی که میخوان جایگاه خودشون رو توی زندگی شخصی، حرفه‌ای و تحصیلی بهبود بدن نکات ارزشمندی داره. شما با شنیدن این خلاصه کتاب می‌تونین تغییرات ماندگار و موثری توی زندگی تون ایجاد کنین و عادات مثبت جایگزین عادت‌های منفیتون کنین. دارن ‌هاردی نویسنده آمریکایی و ناشر مجله معروف موفقیته. کتاب اثر مرکب مشهورترین کتاب دارن ‌هاردی محسوب میشه که در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز و آمازون در حوزه موفقیت و رشد فردی قرار داره.

خلاصه متنی رایگان کتاب اثر مرکب

خیلی از ما هر شب قبل از خواب با خودمون میگیم فردا دیگه می‌ترکونم، فردا دیگه قراره همه کارای عقب افتاده مو انجام بدم و تنبلی رو بذارم کنار. دیگه میخوام شروع کنم به ورزش کردن و به همه آرزوهام برسم. اما صبح روز بعد که از خواب بلند میشیم میگیم مشکلی پیش نمیاد از شنبه هفته دیگه شروع می‌کنم. ایراد کار کجاست؟ 

دارن‌ هاردی میگه نه اهدافمون ایراد دارن نه نگرشمون. چیزی که ایراد داره، نداشتن استراتژیه. وقتی استراتژی نداریم، فکر می‌کنیم که می‌تونیم تو یه روز خاص بیدار بشیم و یهو همه چی رو عوض کنیم و به آرزوهامون برسیم. دارن‌ هاردی توی این کتاب میگه که کلید راه رسیدن به موفقیت، برنامه‌ریزی برای تغییر دادن عادتای بد به عادتای خوب و ممارست و پایداری در این کاره. در ادامه این خالصه کتاب به صورت عمیق این راه رو بررسی می‌کنیم.

دارن ‌هاردی معتقده حتی اگه باهوش و باتجربه هم نباشین بازم می‌تونین با شیوه اثر مرکب از همه رقیباتون جلو بزنین. دارن میگه اگه برای خودتون انضباط شخصی ایجاد کنین و برنامه ریزی کنین، می‌تونین کارایی که حتی هیچ علاقه‌ای بهشون ندارین رو هم انجام بدین. دارن انضباط شخصی رو از پدرش یاد گرفته. اون پدرشو الگوی زندگیش میدونه. پدر دارن اونقدر منظم و دقیق بود که حتی از روی نظم کارای روزانش میشد ساعت رو باهاش تنظیم کرد. همین انضباط بود که باعث شد دارن به این جایگاه برسه.


اثر مرکب چیست؟

اثر مرکب یعنی به دست آوردن نتایج بزرگ از طریق مجموعه‌ای از اقدام‌ها و انتخاب‌های کوچیک اما هوشمندانه. برای مثال اگه هر روز نواختن یه ساز جدید رو تمرین کنین و به صورت مستمر این کارو انجام بدین و ثابت قدم باشین، در نهایت می‌تونین نوازنده عالی بشین.

دارن‌ هاردی توی کتاب اثر مرکب، یه فرمول برای تغییرات بنیادی ارائه میده: تغییرات بنیادی برابر است با اقدام‌ها و انتخاب‌های کوچیک و هوشمندانه به علاوه استمرار و ثابت قدمی. با این فرمول شما هر تغییری که می‌خواین رو می‌تونین تو زندگی تون ایجاد کنین.


اثر موجی: تغییرات کوچک، تاثیرات بزرگ

یه تغییر کوچیک می‌تونه باعث ایجاد تغییرات بزرگی بشه. حالا اگه این تغییر کوچیک یه عادت بد باشه با گذشت زمان موج بزرگی از پیامدهای ناخواسته رو به همراه داره. برای مثال ممکنه خوردن یه شیرینی خامه‌ای تغییر زیادی رو در زندگی تون ایجاد نکنه، اما به مرور زمان باعث اضافه وزنتون میشه. حالا همین اضافه وزن باعث میشه شما اعتماد به نفستون رو از دست بدین و کار و روابط‌تون هم دچار مشکل بشه. دارن ‌هاردی به این حالت میگه اثر موجی.

اثر موجی برای کارها و عادت‌های خوب هم صادقه. یعنی نباید انتظار داشته باشیم که یه شبه به موفقیت برسیم. موفقیت نتیجه انجام مستمر یکسری کارهای خسته کننده و پیش پا افتاده‌ هست. دارن از ما میخواد که مسئولیت 100 درصدی زندگیمونو بپذیریم و 100 درصد توانمونو برای انجام کارا بذاریم.


چگونه تغییر ایجاد کنیم؟

اگه توی روابطتون با رئیستون یا با همسرتون دچار مشکل هستین باید انگشت اتهام رو به سمت خودتون نشونه بگیرین. مهم نیست که کشوری که توش زندگی می‌کنین دچار چه مشکلات و بحران‌های اقتصادیه؛ با فهمیدن این اصل دیگه هیچ بهونه‌ای براتون باقی نمیمونه. فقط با این دیدگاهه که می‌تونین از فرصت‌ها و شانسای زندگی تون استفاده کنین. دارن یه فرمول برای خلق شانس توی زندگی داره. اون میگه که شانس برابره با آمادگی برای پیشرفت شخصی به علاوه داشتن نگرش مثبت به علاوه شناسایی فرصت‌ها به علاوه عمل.

دارن ‌هاردی نوشتن جزئیات رو بهترین استراتژی برای رسیدن به اهداف میدونه. برای مثال اگه هدفتون اینه که وزن کم کنین جزئیات خوردنی‌هایی که در طول روز میل می‌کنین رو یادداشت کنین. اگه میخواین پول بیشتری پس انداز کنین، تک تک هزینه‌هایی که می‌کنین رو ثبت کنین. این کار یه بازدارنده قوی برای تصمیمات اشتباهه. با این کار می‌تونین میزان پیشرفتتون رو هم اندازه گیری کنین و ببینین که هر لحظه کجای مسیر قرار دارین.

اینو بدونین که وقتی از این روش نتیجه میگیرین که استمرار داشته باشین؛ اگه بعد از مدتی بیخیال این کار بشین عمال بیخیال رسیدن به هدفتون شدین. برای شروع یه عادت اشتباهی که میخواین اصلاحش کنین رو درنظر بگیرین و به مدت 21 روز هر کاری که در ارتباط با اون عادت انجام میدین رو یادداشت کنین. به خودتون قول بدین که تموم جزئیات رو بنویسین و تو این کار ثابت قدم باشین.


از بین بردن عادت‌های بد و مضر

برای اینکه تو مسیر درستی باشی، باید عادات خوب رو جایگزین عادات بد کنی. کتاب اثر مرکب، 5 راه برای از بین بردن عادات بد رو به ما پیشنهاد میده.

  1. محرک‌ها رو پیدا کنین: یه فهرست از عادات بد خودتون تهیه کنین و برای هر کدوم محرک یا نشونه ای که باعث ایجاد اون رفتار میشه رو بنویسین. برای مثال بنویسین که دقیقا چه اتفاقی میوفته و چه شرایطی پیش میاد که شما احساس می‌کنین که باید الان سیگار بکشین؟ با پرسیدن سوالایی شبیه به این می‌تونین محرک هر کدوم از عادات بدتون رو پیدا کنین
  2. اطرافتون رو پاکسازی کنین: مثال برای همین مثال ترک سیگار باید تموم بسته‌های سیگار رو از خونه جمع کنین و کاری کنین که اصال سیگار رو نبینین. تو این روش عمال هر چیزی که مانع تعهدتون به انجام اون عادته رو کامال محو می‌کنین و یا دور از دسترس قرار میدین
  3. یه جایگزین مناسب پیدا کنین: بعد از این که محیط اطرافتونو پاکسازی کردین، بهتره یه جایگزین مناسب برای محرک‌های منفی تون پیدا کنین.مثال میوه‌هایی مثل هویج رو جایگزین خوراکی‌های ناسالمی مثل چیپس کنین.
  4. آهسته شروع کنین: ترک عادت‌هایی که سال‌هاست با ما هستن کار خیلی سختیه. پس بهتره آروم آروم اونارو کنار بذارین. برای مثال دارن‌ هاردی و همسرش برای این که کافئین رو از رژیم غذاییشون حذف کنن، اول سراغ قهوه با 50 درصد کافئین رفتن، بعد از یه ماه قهوه بدون کافئین رو امتحان کردن و در آخر چای سبز رو وارد رژیم غذاییشون کردن.
  5. عمیق بشین: ما گفتیم که برای تغییر عادت‌های بد باید آهسته و پیوسته اینکار رو انجام بدیم، اما بعضی وقتا برای اصلاح یه عادت اشتباه لازمه که سریع دست به عمل بزنیم. برای مثال اگه به خاطر کشیدن سیگار به بیماری قلبی دچار شدین، اینجا لازمه که خیلی سریع و فوری سیگار کشیدن رو ترک کنین.

دارن ‌هاردی به ما توصیه میکنه که حتما بدونین که چرا دارین فلان عادت رو در خودتون ایجاد می‌کنین و هدفتون دقیقا چیه. دونستن چرایی دقیق کارهاتون تاثیر زیادی روی اراده شما میذاره و باعث میشه که توی مسیر تغییر ثابت قدم باشین.


به جای نتیجه، روی عادت‌ها تمرکز کنید

هممون این روزا دنبال نتیجه‌های فوری هستیم، برای همین میریم سراغ فست فود چون آشپزی کردن کار زمان بریه. تصورمون اینه که هر چه سریع تر بتونیم به هدفامون برسیم، پیامدهای بزرگتری به دنبالشون میان. اما این که انتظار داشته باشیم نتایج فوری به دست بیاریم، اصلاً روش خوبی نیست. کاری که باید انجام بدین اینه که چند قدم کوچیک بردارین. چون همین قدمای کوچیک و مثبت روزانه هست که باعث میشه ما به موفقیت‌های پایدار برسیم. 

مثالاً اسکات فقط هر روز 125 کالری از رژیم غذایی روزانه اش کم کرد و هر روز به پادکستای توسعه فردی گوش میداد و پیاده روی بیشتری داشت. در نتیجه اون ظرف 31 ماه تونست 15 کیلو وزن کم کنه و حتی ترفیع گرفت و حقوقش افزایش پیدا کرد. اثر مرکب یعنی این که بدونین سرنوشتتون به وسیله همه تصمیمات کوچیک و بزرگتون شکل میگیره و قبل از به دست آوردن موفقیت باید همیشه تلاش کنین.

بعدش وقتی به هدفتون رسیدین اگه می‌خواین بازم پیشرفت کنین باید نظم و مداومت خودتونو حفظ کنین در غیر این صورت همه تلاشاتون بی‌نتیجه میشن. برای مثال یه رستوران بعد از این که محبوب شد، اگه کارایی که رستوران رو به این درجه رسوندن رو متوقف کنه و دیگه توجهی به کیفیت خدماتی که ارائه میده نداشته باشه، بعد از مدتی تموم مشتریاش رو از دست میده و تموم تلاشایی که از قبل انجام داده، همشون بی‌نتیجه میشن.

بعد از این که رفتار درست و عادت درست رو برای موفقیت انتخاب کردین، با روش تکانه بزرگ می‌تونین اونو حفظ کنین. اگه اون عادت مثبت رو برای مدت زمان طولانی حفظ کنین، یه ریتم پایدار به خودش میگیره. همینجوری که این سرعتو حفظ می‌کنین، در طول مسیر هم تصمیمات درستی بگیرین تا بعد از مدتی احساس کنین که دیگه هیچی جلودارتون نیست. 

مربی مایکل فلپس شناگر افسانه ای در طول 12 سال فقط یه بار بهش اجازه داد که تمرینش رو زود تموم کنه، اونم وقتی بود که 15 دقیقه استراحت داشت و میتونست توی کالس رقص شرکت کنه. تموم این تمرینا به شتاب بزرگی ختم شد که هشت مدال طلای المپیک رو به همراه داشت. رفتار سالمی ‌که انتخاب کردین، برای شتاب گرفتن باید توی برنامه روزانه‌تون جایی داشته باشه. فقط یادتون باشه که موقع برنامه ریزی روزانه واقع بین باشین و یهو نخواین همه کارا رو تو یه دوره زمانی کوتاه انجام بدین.

پس یهو نگین که میخوام هر روز 2 ساعت به باشگاه برم، سه روز در هفته رو برای باشگاه رفتن در نظر بگیرین و هر دفعه یکساعت ورزش کنین و به این برنامه پایبند بمونین. بعد از این برنامه ریزی چیزایی که شما رو از هدفتون دور می‌کنن رو حذف کنین. برای مثال رسانه‌ها بدون این که متوجه بشین تاثیر منفی روی انرژی شما میذارن. پس به جای گوش کردن اخبار به پادکستای الهام بخش گوش بدین. 


افراد سمی رو حذف کنید

کتاب اثر مرکب، در ادامه به این نکته اشاره میکنه که افرادی که باهاشون معاشرت دارین بیشترین تاثیر رو در موفقیت و شکست شما دارن.

بر اساس تحقیقات یه محقق از دانشگاه‌ هاروارد، افرادی که با اونا ارتباط دارین، 95 درصد توی موفقیت یا شکست شما در زندگی تاثیر دارن. اگه افرادی که باهاشون ارتباط دارین باعث ایجاد عادات مثبت در شما شدن، رابطه تونو باهاشون بیشتر کنین. از بین این افراد یه همراه برای خودتون انتخاب کنین تا از کارای همدیگه باخبر باشین و به هم بازخورد بدین. اگه افرادی هستن که تاثیر منفی روی شما میذارن حتما رابطه تونو با اونا محدود یا حتی قطع کنین.


جمع‌بندی: قدم به قدم به قدم...

توی مسیر پیشرفت ممکنه با محدودیت‌ها و موانعی مواجه بشین. در برخورد با این موانع عادتای جدیدتون با هم ترکیب میشن و شما رو به فرد موفق‌تری تبدیل می‌کنن. پس وقتی با محدودیت مواجه شدین با تصمیما و انتخابای درست اونو کنار بزنین تا نتایج بهتری به دست بیارین.

آرنولد شوارتزنگر برای وزنه زدن یه اصل تقلب داره. او میگه که وقتی به مرحله ای رسیدین که دیگه نمی‌تونستین وزنه بیشتری بزنین، به عقب خم بشین تا به بقیه ماهیچه‌ها اجازه بدین ماهیچه‌های درگیر رو حمایت کنن.

اینجوری میتونین 5 بار بیشتر وزنه بزنین. غلبه به محدودیت‌هاتون شما رو قوی‌تر میکنه. یه جمله معروفی هست که میگه چیزی که شما رو نکشه قوی‌ترتون میکنه. همیشه به نفعتونه که یه کم بیشتر به خودتون فشار بیارین و یکم بیشتر به جلو حرکت کنین.


خلاصه صوتی کتاب اثر مرکب

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب اثر مرکب و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب اثر مرکب »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...