0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب پنج زبان عشق

نوشته: گری چپمن

دسته بندی: کتاب های رابطه و ازدواج

کتاب پنج زبان عشق نوشته گری چپمن یک راهنمای امروزی برای بهتر کردن روابط زوجینه. این کتاب به شما می‌گه که چطوری میتونید با تلاش خودتون شیوه ابراز علاقه همسرتون رو درک کنید و چطور شما هم به بهترین شکل بهش ابراز علاقه کنید. در نهایت این کتاب به شما کمک می‌کنه تا بتونید زبان عشق خودتون رو کشف کنید.

خلاصه متنی رایگان کتاب پنج زبان عشق

دنیا پر از زبان‌های مختلفه، انگلیسی، فارسی، عربی و اکثر ما اگه کسی با زبان بیگانه باهامون صحبت کنه یه کلمه هم از حرفاش متوجه نمیشیم

 میشه گفت تلاش برای برقراری ارتباط با دیگران بدون فهم زبان همدیگه مثل زمینی می‌مونه که اماده کشت سوتفاهم‌هاست. با این حال خوشبختانه اکثر ما این توانایی رو داریم که با بقیه ادما به زبان مشترکی حرف بزنیم، درسته؟

میشه گفت نه همیشه! چون زبان های مختلفی هم برای ابراز و درک عشق بین دو نفروجود داره و داشتن یه زبان مشترک شرط لازم برای یه رابطه موفقه. توی این خلاصه درباره نیاز انسان به عشق، جوری که عشق بین ادم‌ها منتقل میشه و چگونگی تشخیص زبان عشق برای هر فرد صحبت میکنیم. همینطور درباره اینکه:

  • چطور ازدواج مارک و اندرا توی ترجمه گم شد
  • چرا عاشق بودن فقط دو سال دووم میاره و
  • چطور یه هدیه کریسمس بد می‌تونه روی رابطه شما با پارتنرتون تاثیر بذاره.

عشق، یک نیاز انسانه که به وسیله اون، حال روحی خوب شما تعریف می‌شه

اگه فقط یه لغت در زبان وجود داشته باشه که هم ضروری باشه و هم گیج کنننده، میشه گفت اون لغت عشقه. اما بر خلاف هزاران معنی‌ای که براش وجود داره، همه متفکرا از فلاسفه تا عرفا همگی اتفاق نظر دارن که وجود اون برای زندگی ضروریه.

خب، چطور باید درباره عشق فک کنیم؟

اول از همه نباید از تعداد زیادی معانی اون گیج بشیم. شما باید روی اون معنی‌ای از عشق که برای سلامت روان تون لازمه تمرکز کنید. ما همونطور که این واژه رو درباره یه بستنی، یه ماشین یا یه جواهر به کار می‌بریم، یا درباره رفتن به پیاده روی و استخر، از اون برای عمیق ترین روابط عاطفی مون هم استفاده می کنیم. راحت ترین راهی که بتونید عشق رو تعریف کنید اینه که به خاستگاه عاطفی درون خودتون نگاه کنید. چرا؟ چون نیاز به عشق ریشه در ذات ما داره. برای مثال روانشناسان کودک میگن که همه بچه‌ها نیازهای عاطفی‌ای دارن که اگه ارضا نشه توی بزرگسالی برای اونا تبدیل به ناهنجاری های عاطفی میشه. 

مهم ترین اون‌ها؟

عشق و توجه

خب، اهمیت عشق مهمه و ما هم به راهی برای سنجش اون نیاز داریم. یکی از راه‌هایی که بفهمیم ایا نیاز عاطفی ما در حال برطرف شدن هست یا نه اینه که به مخزن عشق خودمون نگاه کنیم. همونطور که یه ماشین با مخزن بنزین خالی راه نمی‌ره، ما هم با مخزن عشق خالی نمی تونیم درست کار کنیم. پر بودن مخزن عشق یکی از اصلی ترین المان‌های مورد نیاز برای یه ازدواج سالمه چون همه‌ی ازدواج‌ها نیاز به این سوخت دارن.برای مثال، نویسنده مراجعه کننده ای داشت که بهش میگفت درامد بالا و دارایی زیاد هیچوقت نتونست مخزن عشق ازدواج رو براش پر کنه. از نظر اون یه خونه بزرگ، ماشین‌های لوکس و ویلای لب ساحل وقتی همسرش بهش توجهی نمی کرد همگی بی معنی بودن. زمانیکه شوق اولیه عشق محو می‌شه، روابط هم تغییر می‌کنن؛ تنها راه‌حل ارتباط برقرار کردنه

احتمالا دیدین که هر روز یه کتاب یا یه متخصص جدید درباره راه های نگه داشتن ازدواج موفق از گوشه و کنار سبز میشن. می‌دونید چرا؟ چون کلی زوج هستن که از فردای ماه عسلشون باید برای نگه داشتن شوق عشق اولیه دست و پا بزنن. عجیبه که چطور عاشق بودن زندگی ما رو تحت تاثیر قرار میده نه؟

عاشق بودن به ما این امکان رو میده که دنیا رو از لنزی به زیبایی گل‌های سرخ ببینیم. اولین مرحله از عشق یا فاز جذب شدن اصطلاحا حادثه عشق نام داره. این مرحله‌ی وسواسگونه، غریزی ترین بخش عشق و نزدیک‌ترین حالتون اون به ذات حیوانی ما برای تولید مثل و بقای نسله. این مرحله مثل ابری قدرت تصمیم گیری ما رو در بر میگیره.

این بخش البته بیشتر از بقیه هم مورد مطالعه قرار گرفته. برای مثال روانشناسی به اسم دوروتی تنوف ( Dorothy Tennov) صدها زوج رو توی این فاز مورد مطالعه قرار داده. نتیجه تحقیق اون این بوده که متوسط طول عمر روابطی که بر پایه عشق بودن تنها دو سال بوده! علت اینه که وقتی عشق کم رنگ میشه کم کم حقایق دیگه ظاهر میشن. هر زوجی، برای اینکه از این انتقال سخت جون سالم به در ببرن، نیاز دارن که یه اتمسفر عاطفی قوی بسازن که بهشون کمک کنه از پس تفاوت‌ها بر بیان و به نیازهای عاطفی همدیگه کمک کنن. 

اما چطور؟

اولین قدم برای ساخت چنین فضایی که بتونه بعد از فاز اولیه عشق به ما کمک کنه، ایجاد ارتباط موثره، چون انسان‌ها نیازهای عاطفی‌ای دارن که دوره کوتاه مدت عشق لزوما نمی‌تونه اونها رو ارضا کنه. وقتی که عشق شروع به محو شدن میکنه، برای زوج‌ها ضروریه که تلاش کنن از طریق ایجاد ارتباط عاطفی، رابطه خودشون رو حفظ کنن. عشق واقعی به معنی انتخاب یه طرز فکر و نگاه جدید به زندگی هم هست. یعنی تعریف انتظارات شما از یک ازدواج و اینکه چطور اون انتظارات رو با شریک خودتون در میون بذارید و انتظارات اون رو هم بشنوید.


انسان‌ها عشق رو به شکل‌های مختلفی درک و ابراز می‌کنن، فهم زبان عشق پارتنرتون کلید رسیدن به یه رابطه بلند مدته

همه انسان‌ها می دونن که زبان صرفا به معنی کلمه ها نیست. ما زبان بدن داریم، یا مثلا تن صدا. زبان عشق هم همینقدر پیچیده است. به خاطر همین هم هست که اکثر ادم ها عشق رو به شکل‌های متفاوت درک می کنن و به شکل‌های متفاوت نشونش میدن. همه ما عشق رو به زبان متفاوتی صحبت میکنیم.

همونطور که بلد بودن چند زبان برای یه نفر مزیت به حساب میاد، شناخت زبان‌ها مختلف عشق هم به شما کمک میکنه که رابطه ای قوی و شاد بسازید. اما اینکار نیاز داره که زوج‌ها زمان بذارن تا زبان عشق یکدیگه رو کشف کنن و البته که ارزشش رو هم داره، چون کمک میکنه بتونن مخزن عشق شریک عاطفی خودشون رو پر کنن و یه رابطه حمایتگرانه برای هم بسازن.

کج فهمی حتی بین زوج هایی که سالها کنار هم زندگی کردن هم پیش میاد. علت اون اینه که یکی از طرفین زبان عشق دیگری رو برای خودش اشتباه ترجمه میکنه. این اتفاق در حالی میوفته که زوج‌ها عادت های رفتاری زیادی رو از هم میشناسن ولی باز ممکنه عشق رو به شکل متفاوتی از خودشون بروز بدن. تقریبا محاله که زبان عشق دو نفر با هم دقیقا یکسان باشه. برای مثال مارک و آندرا تقریبا سر همه چیز با هم اختلاف نظر داشتن به جز اینکه هر دو تا شون عاشق بچه بودن. مارک می‌دونست که اندرا یه مادر خوبه اما نمی‌تونست عشق اون به خودش رو حس کنه. از اون طرف هم اندرا می‌دونست که مارک چقدر قابل اعتماد و حامیه اما غر می‌زد که ۵۰ ساعت کار کردن تو هفته ی اون مانع وقت گذاشتن برای خانواده ش میشه.

مشکل؟

زبان مارک، لمس کردن فیزیکی بود و زبان اندرا، زمان گذاشتن. می‌بینید که فهم زبان عشق شریک عاطفی چقدر مهمه. در ادامه این خلاصه درباره دستور زبان هر ۵ زبان عشق صحبت میکنیم و اینکه چطور تشخیص بدیم پارتنر ما به چه زبانی صحبت میکنه!


کلمات مثبتی که قوت قلب بدن راهی قدرتمند برای بروز عشق ند

ایا درباره گِزِنُفون (Xénophon)، فیلسوف یونانی و شاگرد سقراط تا حالا چیزی شنیدین؟ اکثر ادما نشنیدن اما اون جمله‌ای داره که خیلی به درد این روزا می‌خوره. اون میگه:

تمجید کردن زیباترین صدا برای شنیدنه.

کلمات تشویقی، حامیانه و انگیزه بخش، شیرین تر نوع کلمات هستن. در واقع این همون ایده پشت زبان عشقی هست که بهش زبان قوت قلب میگن. خب، چطور میشه به این زبان صحبت کرد؟ به صورت زبانی تعریف کنید. اینکار مخصوصا وقتیکه ساده و صریح انجام بشه خیلی موثره. کلمات تشویقی، مهربانانه و خاضعانه زبان قوت قلب رو شکل میدن. مثلا به پارتنر خودتون بگید که چقد لباس جدیدش بهش میاد، چقدر از بچه ها خوب نگه داری میکنه یا بهش بگید که چقد شوخ طبعه.

اما اگه بخواین واژگان خودتون رو بیشتر کنید می‌تونید یه دفترچه یادداشت داشته باشید و هر عبارت مشابهی رو که دیدید یادداشت کنید، چه از تلویزیون و رادیو، چه مجله‌ها و حتی صحبت های دوستاتون. نکته مهم دیگه اینکه این عبارات برای درخواست دادن هم زیبا هستن، البته اگه درخواست ها تبدیل به نیاز بشن این خطر وجود داره که پارتنر شما رو ازار بدن. پس این هم مهمه که پارتنر شما چطور این عبارات رو درک کنه. برای مثال یکبار خانمی به دفتر نویسنده مراجعه کرد. اون شاکی بود که همسرش علیرغم اینکه بارها بهش هشدار داده بوده هنوز اتاق خواب رو رنگ نکرده.

نصیحت نویسنده چی بود؟

بهش گفت که درخواست نقاشی رو متوقف کن و به جاش یکم به همسرت قوت قلب بده. اول زن شک داشت ولی اینکار رو انجام داد و کمتر از سه هفته بعد نتیجه گرفت. نکته این بود که قوت قلب دادن به مراتب بهتر از نقد کردن و گفتن حرفهای تلخه.


برای شریک عاطفیتون وقت بذارید

دنیای مدرن جوری شده که زمان توی اون با ارزش ترین دارایی ادمه. به خاطر همین خیلی از زوج ها از وقت گذاشتن برای هم محروم میشن. اینجاست که زبان دوم عشق مطرح میشه: زمان گذاشتن

کلید اصلی این زبان؟ توجه خالص

اینکه صرفا توی یه اتاق با هم باشیم کافی نیست. زمان گذاشتن یعنی توجه کردن به پارنتر حتی با وجود انواع کارها و گرفتاری ها. علاوه بر این زمان گذاشتن یه راه عالی برای احساس کردن عشق، احترام و توجهه.

اما به یاد داشته باشید:  خیلی از زوج ها تصور میکنن که دارن کنار با هم وقت می‌گذرونن اما در واقع صرفا کنار هم هستن. برای مثال تماشای یه بازی فوتبال یا زل زدن به کامپیوتر وقتی که کنار  شریکتون هستید وقت ‌گذروندن با هم حساب نمیشه.

حالا این وقت گذروندن چیه؟

مکالمه های خوب، کارهای مشترک.  مثلا کارهایی که هر دو تاتون دوست داشته باشید انجام بدین. در واقع خود اون کار مهم نیست، مهم اینه که با علاقه کنار هم باشید. هر چه کارهای مشترکی بیشتری انجام بدین در اینده خاطره های مشترک بیشتری هم خواهید داشت. از قدم زدن توی پارک بگیر تا مسافرت و رفتن به رستوران.

برای مثال، امیلی دوست داره به کتاب فروشی بره و اخرین کتاب ها رو بخره ولی همسشر جف از این کار خوشش نمیاد ولی باهاش میره و بهش کمک میکنه تا کتابی که میخواد رو پیدا کنه. امیلی می دونه که جف اونجا رو خیلی دوست نداره پس سعی میکنه سریع تر انتخاب کنه، جف هم در نتیجه کتاب ها رو حساب میکنه. 


هدیه‌ها نمادهای ظاهری عشق اند و غافلگیر کردن پارتنرتون جدای از ساختن خاطره خوب، بهترین راه برای نشون دادن علاقه ست

به هر فرهنگ و اداب و رسومی که نگاه کنید، هدیه ها بخشی از فرایند ازدواج ند. درک اهمیت هدیه ها در فرایند ازدواج، ضرورت فهم زبان هدیه گرفتن رو هم نشون میده.

خب، این زبان چطور کار میکنه؟ اگه زبان عشق پارتنر شما دریافت هدیه باشه، هر هدیه ای که بهش بدین بازتاب عشق شما براش خواهد بود، چراکه هدیه‌ها نماد فیزیکی عشق هستن.

اما چه هدیه‌ای باید داد؟ راحت ترین راه اینه که حواستون باشه چه چیزی پارتنر شما رو خوشحال یا ذوق زده میکنه، واکنش اون به هدیه‌های مختلف رو نگاه کنید، حتی از دوستا و خانواده ش مشورت بگیرید و به یاد داشته باشید که برای این دسته از ادما ارزش مادی هدیه نیست که مهمه، بلکه فراینده که اهمیت داره. اینکه شما به هدیه فک کردین، رفتید و اون رو خریدین، حتی ژستی که با اون هدیه رو بهش میدین.

برای مثال، داگ به همسرش کیت قبل ازدواج خیلی هدیه می داد. اما وقتی که ازدواج کردن اون این کار رو متوقف کرد. این اتفاق یه مشکل بزرگ بود چون زبان عشق کیت هدیه گرفتن بود. خیلی زود کیت نسبت به داگ سرد شد، نویسنده از داگ پرسید چرا این کار رو کرده؟ اون گفت به خاطر هزینه های زیادش. خوشبختانه نویسنده داگ رو توجیه کرد که ارزش مادی هدیه مهم نیست و بعد از اون داگ کیت رو با انواع هدیه‌های مختلف غافلگیر کرد. علاقه کیت هم دوباره به حالت اول برگشت.


انجام دادن کارهای مفید برای پارتنرتون، یه راه رایج دیگه‌ برای نشون دادن عشقه

تا حالا شده که شریک عاطفی شما بگه کاش شما ظرف‌ها رو بشورید یا اشغال رو دم در بذارید؟ اگه اره، احتمالا زبان عشق اون، کمک گرفتنه. حالا چطور میشه از این زبان استفاده کرد؟

بهترین کار اینه که از قصد به پارتنرتون کمک کنید. نه اینکه بهش بگید، ارزش این کار به اینه که داوطلبانه انجاشم بدید. ازش هم نپرسید که اون چه کاری می‌تونه برای شما انجام بده، بپرسید شما چه کاری می‌تونید براش انجام بدید. یادتون باشه که این کار ممکنه نیاز داشته باشه تا شما طرز نگاه تون رو به کارهایی که جنبه جنسیتی پیدا کردن تغییر بدین .مثلا کارهای خونه یا نگه داری از بچه ها لزوما کار خانم ها نیستن. شما باید فارغ از کلیشه‌ها ببینید که چه کارهایی از دستتون بر میاد.

مثلا مارک تو خانواده ای بزرگ شده بود که پدرش توی خونه دست به سیاه و سفید نمی‌زد. برای پدر اون حتی تصور تی کشیدن کف خونه محال بود اما مارک فهمید که چقدر کمک کردن برای همسرش مری مهمه پس از این کلیشه‌ها عبور کرد و با همسرش رابطه‌ای پر از عشق و احترام ساخت.


لمس فیزیکی راهی قدرتمند برای نشان دادنه عشقه

آیا می‌دونستید بچه‌هایی که نوازش، بغل و بوسیده میشن تو بزرگسالی از سایر بچه ها سلامت روانی بیشتری رو تجربه می کننن؟ پس تعجبی هم نداره که بدونید تماس فیزیکی زبان عشق یه سری از ادم هاست. اگه زبان عشق پاتنر شما تماس فیزیکی باشه باید از این طریق باهاش ارتباط برقرار کنید. مثلا نگه داشتن دست، بوسیدن و ... . این کارها رو توی هر موقعیت و زمانی می‌تونید انجام بدید. اون رو هر جا که می‌تونید بغل کنید و دستش رو نگه دارید.

برای مثال، یکی از مراجعین نویسنده همسری ارتشی داشت و به خاطر دوریهای زیاد، امکان تماس فیزیکی برای اونا خیلی کم بود. به خاطر همین زمان‌هایی که از هم دور بودن اون سعی می‌کرد با کارهایی مثل پوشیدن لباس‌های همسرش یا فرستادن عکس این خلا رو جبران کنه. اما برای زوج‌هایی که کنار هم هستن، بهترین کار لمس کردن وقت و بی وقت یکدیگه ست. همچنین مهمه که وقت بذارید و راه‌ها تماس مفیدتر مثلا ماساژ دادن رو یاد بگیرید.

از طرفی هم ارزشش رو داره که سعی کنید کشف کنید چه شکلی از لمس کردن بیشتر مخزن عشق پارتنر شما رو پر میکنه. چه شکلی از لمس کردن از نظر اون خوبه و چه شکلی ممکنه ازارش بده.


زبان عشق خودت رو مشخص کن

خیله خب، حالا شما با ۵ زبان عشق آشنا هستید اما چطور می‌تونید بگید که زبان عشق خودتون کدومه؟ خیلی سخت نیست:

اول از همه از خودتون بپرسید بیش از همه از پارتنرتون چی‌خواید. چیزهایی که بیشتر می‌خواید همون چیزهایی هستن که بیشتر روی شما تاثیر می‌ذارن. بعد سراغ غریزه‌هاتون برید و به این فک کنید چه چیزی باعث میشه احساس رضایت واقعی کنید. زمان گذروندن یا هدیه گرفتن؟ وقتی فهمیدین که چه چیزی بهتون حس خوبی میده به این فک کنید که چه عملی از سمت پارتنرتون شما رو ازار میده. واقعیت اینه که خیلی از رابطه‌های دردناک بهترین تجربه ها برای فهمیدن زبان عشق ند. به این فک کنید که پارتنر قبلی شما چه چیزهایی رو ازتون دریغ می‌کرد.

برای مثال شاید کسی که توی گذشته بدترین اسیب روحی رو بهتون زده، تنها نتونسته بوده زبان عشق شما رو بفهمه. اگه همه این راه‌ها به یه دسته بندی ختم بشه، اون دسته بنده زبان عشق شماست. از طرفی جوری که شما بزرگ شدین هم روی زبان عشق شما تاثیر داره. پس مهمه بدونید والدین شما چطور به شما ابراز علاقه می‌کردن یا حتی نمی کردن. این خاطره ها یه راه دیگه برای پیدا کردن زبان عشقه. برای مثال زبان عشق یکی از مراجعین نویسنده هدیه گرفتن بود اما برای فهمیدنش مجبور بود که به خاطره های تلخی در گذشته فکر کنه. مخصوصا یکیشون توی یه صبح کریسمس.

برادر بزرگ‌تر اون چون وقت نداشت خیلی سریع یه چیز دم دستی رو به عنوان هدیه کریسمس بهش داد و فک کردن به این موضوع همیشه ازارش می‌شد؛ به خاطر همین دریافت هدیه براش خیلی اهمیت پیدا کرد. فراموش نکنید وقتی زبان عشق خودتون رو فهمیدین ازش استفاده کنید. به هر حال ارتباط گرفتن همون چیزیه عشق واقعی ازش ناشی میشه.


در پایان، پیام کلیدی کتاب رو میشه اینطور خلاصه کرد:

بسیاری از مشکلاتی که زوج‌ها امروز تجربه می‌کنن ناشی از تجربه و بیان عشق به شیوه‌های متفاوته. شناخت زبان‌های مختلف عشق ارتباط برقرار کردن شما درون رابطه رو بهتر می‌کنه و در نتیجه  هم شما و هم همسرتون از نظر عاطفی زندگی بهتری رو تجربه می‌کنید.


خلاصه صوتی کتاب پنج زبان عشق

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب پنج زبان عشق و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب پنج زبان عشق »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...