0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب زبان بدن

نوشته: آلن و باربارا پیز

دسته بندی: کتاب های توسعه فردی کتاب های ارتباط و مذاکره کتاب های رابطه و ازدواج کتاب های روانشناسی

زبان بدن چیزیه که اکثر مردم بهش بی توجهی میکنن و یک سری عادات بد رو به صورت ناخودآگاه در زبان بدن خودشون دارن. در حالی که زبان بدن ابزاری هستش، که میتونه در تاثیر‌گذاری بر دیگران و کسب جایگاه های مناسب به شما کمک حال شما باشه. توی این کتاب آلن و باربارا پیز درباره رفتارها و هنجارهایی که ما با حرکات بدن و حالات‌های صورتمون ایجاد می‌کنیم صحبت میکنن. اگر روابط اجتماعی مهمی داری یا فکر میکنی تو روابط خودت با دیگران دچار ضعف و ناآگاهی هستی، راهکارهای این کتاب بهت کمک میکنه تا بتونی رفتار ها نیات درونی دیگران رو تشخیص بدین و علاوه بر اون، رفتار خودتون رو هم اصلاح کنید. امیدواریم این کتاب بتونه در زندگی روزمرتون کمکتون بکنه و از خوندنش لذت ببرید.

خلاصه متنی رایگان کتاب زبان بدن

درس اول : توجه به اصول پایه و اساسی

طبق این کتاب، زنها نسبت به آقایون درک و توجه بیشتری به جزئیات دارن؛ یعنی خانونم‌ها اکثرا میتونن تفاوت های بین چیزی که زبان بدن میگه، با صحبتای یک شخص رو تشخیص بدن. خانوم‌ها به کوچیکترین جزئیات هم دقت می‌کنن و دقیقا به همین دلیل هست که اکثر دروغ های آقایون، پیش خانوما لو میره.

روانشناسان در دانشگاه هاروی harvey مطالعاتی رو انجام دادن که نشون میده زنها به زبان بدن بیشتر توجه میکنن تا آقایون. در این تحقیق فیلمی از گفت‌وگوی یک مرد و زن رو به تعدادی خانوم و آقا نشون دادن، که زنها و مردها، باید با توجه به حالات صورت و تکان خوردن دست ها، تشخیص میدادن که قضیه از چه قراره. توی این تحقیق خانوم‌ها ۸۷٪ و آقایون ۴۲٪ پاسخ درست دادن، این توانایی شامل مادران هم میشه؛ چون میتونن بدون صحبت کردنه کودکشون، متوجه بشن که بچه به چه چیزی نیاز داره، یا از چه چیزی داره اذیت میشه.

خانوم ها توانایی اینو دارن که با تمام مردهای روی زمین ارتباط برقرار کنن؛ نتایج ام آر آی مغزی نشون میده که زن ها ۱۴ الی ۱۶ بخش در مغزشون مختص تجزیه و تحلیل رفتار و اعمال دیگرانه، در حالی که این عدد برای مردا ۴ الی ۶ بخش هستش.

زن‌ها میگن که آقایون کم حرف میزنن و آقایون هم میگن که زن‌ها هیچوقت ساکت نمیشن.


مغز زن ها برای چند کاربری بودن طراحی شده،

عموم خانوم‌ها میتونن با تلفن صحبت کنن، برنامه تلویزیونی مورد علاقشونو ببینن، به مکالمه دو شخص دیگه گوش بدن و قهوه هم بنوشن و نکته جالب اینجاست که همه این کار هارو میتونن همزمان انجام بدن!!!

اگر به فالگیرها دقت کنید، میبینید که اکثرشون زن هستن. اینجور گفته میشه که توانایی دیدن آینده افرادو دارن.تحقیقات در حوزه فالگیری و پیشگویی نشون میده که اونها از تکنیکی به نام سردخوانی cold reading استفاده میکنن، که در ۸۰ درصد مواقع درست از آب درمیاد؛ این در واقع یه جور آزمایشه که تو برخورد نزدیک با اشخاص میشه انجامش داد، اگر میخواید تو خوندن و تشخیص زبان بدن عملکرد بهتری داشته باشید، باید این سه قانون رو رعایت کنید:

  • ژست ها و مجموعه آنها

برای تشخیص زبان بدن، باید به این نکته توجه کنید که هر ژست مثل یک کلمست که میتونه معانی متفاوتی داشته باشه؛ به عنوان مثال کلمه شیر سه معنی متفاوت داره؛ و شما زمانی متوجه میشید که کدوم معنی مد نظره نویسندست که این کلمات در جمله قرار بگیرن و معنیشون رو با توجه به جمله تشخیص بدید. ژست‌ها هم وقتی در یک مجموعه‌ قرار میگیرن، میتونن معنی واقعی زبان بدن اون شخص رو نشون بدن؛ در واقع مجموعه ژست اینجا حکم همون جمله رو داره؛ تا وقتی یک ژست در کنار مجموعه خودش نباشه، نمیشه دقیق تشخیص داد که افکار و زبان بدن اون شخص چیه. هر مجموعه ژست حدودا از ۳ بخش تشکیل شده؛ قبل از اینکه کامل روی این مبحث مسلط بشید بزارید یه مثال بزنم واستون: اگر شخصی موقع گوش دادن به صحبت‌های یه نفر، پاشو بندازه رو پاش و سرش رو به پایین باشه و دستشم زده باشه زیر چونش، این به این معنیه که علاقه ای به شنیدن اون صحبتا نداره و اصلا تحت تاثیر قرار نگرفته؛ در این مجموعه اولین ژست پاها و دست های بسته و روهم هست که معنی حالت تدافعی میده، ژست دوم سر و چانه رو پایین است که به معنی دشمنی و عدم دوستی هستش و ژست سوم هم دست زیر چانه‌ست که به معنی بی حوصلگی کلافگیه.

  •    به دنبال همخوانی ها بگردید

وقتی علائم کلامی و غیر کلامی باهم هماهنگ باشن، خانوم‌ها اکثرا به علائم غیر کلامی که همون زبان بدن هست توجه میکنن، و علائم کلامیو صرفا ضبط میکنن. به عنوان مثال شخصی رو در نظر بگیرید که با شما مخالفه و صحبتهاش با زبان بدنش یکسان هست. حالا اگر شخصی با شما موافق باشه ولی زبان بدنش اینجوری نشون نده، به این میگن عدم همخوانی و شما بیشتر میتونید به اشخاصی که رفتار زبانی و بدنیشون باهم تطابق داره اعتماد کنید.

  • شرایط و موقعیت

وقتی یک شخص مقابل شماست و دارید باهاش صحبت میکنید، یا چیزی بهش پیشنهاد میدید و دست و پاش بسته است؛ یا به قولی گارد بسته دار، اون شخص پیشنهاد شمارو رد میکنه و علاقه مند به صحبتاتون نیست؛ حالا اگر همین اتفاق در محیط بیرون و تو هوای سرد اتفاق بیافته همچین معنی ای نمیده و اون شخص صرفا سردشه.

اگر شما زمانی که دارید سعی می‌کنید زبان بدن افراد رو تشخیص بدید، به اینجور شرایط و موقعیت های مختلف توجه نکنید، قطعا تشخیصتون درست از آب در نمیاد و دچار مشکل میشید.

راه های دیگه ای که میتونید به وسیله اونها زبان بدن افراد رو خوب تشخیص بدید؛ تلویزیون دیدن بدون صدا و بودن در مکان های عمومی هستش.


درس دوم: قدرتی که دست های شما دارد

وقتی میخواید در برخورد با دیگران دوست و دلسوز به نظر بیاید، کف دست های خودتون رو هنگام حرف زدن نشان دهید؛ با این ترفند برای اطرافیان بی آزار به حساب میاید و شمارو تهدیدی نمیدونن، این مورد براتون زیاد پیش میاد.

 به عنوان مثال آدما زمانی که میخوان بگن "من اینکارو نکردم" کف دست خودشون رو نشون میدن تا به دیگران ثابت بشه دارن راست میگن. آقایون وقتی میخوان دروغ بگن، اکثرا کف دستاشونو پنهان میکنن یا دستشونو داخل جیبشون میزارن؛ در نقطه مقابل خانومها هنگام دروغ گفتن، سعی میکنن خودشونو به کار مشغول کنن و در مورد موضوعات بی ربط حرف بزنن، تا از موضوع اصلی تفره برن. بنابراین همیشه به کف دست افراد توجه زیادی میشه. خیلی از فروشنده ها در این مورد آموزش میبینن، ولی بازم تاثیر مثبت روی مشتری نمیزاره دلیلش اینه که فروشنده ها فقط زمانی که دارن توضیح درست و منطقی میدن، دستاشونو باز میکنن و کف دستشونو نشون میدن و موقع دروغ گفتن دوباره دستاشونو میبندن. به اصطلاع وقتی میگن فلانی نیاز نیست به دستاش نگاه کنیم، به معنی اینه که اون شخص آدم مطمئن و درستی هستش.

از طرفی شما موقع حرف زدن با باز کردن مشتتون و نشون دادن کف دست‌هاتون، میتونید مخاطبتون رو هم وادار کنید که در حرفاش دروغ بکار نبره و صداقت داشته باشه.


سه حالت برای کف دست وجود داره که باید با هرکدوم از این ها و معانیشون آشنا بشید:

حالت اول کف دست رو به بالا : وقتی این حالت دست رو هنگام صحبت با دیگران دیدید، به معنی اینه که اون شخص تهدیدی برای شما نیست و خواهان دوستی با شماست.

حالت دوم کف دست رو به پایین: این حالت نشون دهنده اقتدار و سلطه طلبی اون شخص هستش که مشابهش رو در حرکت دست معروف هیتلر دیدید.

حالت سوم دست به شکل اشاره به چیزی: این حالت بیشتر معنای دستوری داره و حس باید کاری را انجام دادن رو به مخاطب القا میکنه و عموما برای دیگران آزاردهنده هستش.

این کتاب به ما توصیه میکنه که با اشخاصی که از دیدن ما خوشحال شدن و پالس مثبت از خودشون ارسال میکنن، دست بدیم؛ در نقطه مقابلش میگه که با کسانی که از دیدن ما خوشحال نیستن و حس خوبی از خودشون نمیفرستن، دست ندیم، چون دست دادن نشونه اعتماد و نزدیکی بین دو نفر هست و اگر اون شخص به شما حس خوبی نداشته باشه، فکر میکنه شما میخواید وادارش کنید که بهتون اعتماد کنه و بهتون نزدیک بشه. در عوض در اینجور موقعیت ها، اجازه بدید اونا با شما دست بدن یا اینکه یک مقدار سرتونو به نشونه سلام و احوال پرسی تکون بدید. این مورد در مورد زن ها بیشتر صدق میکنه؛ در مواجهه با خانوم ها اجازه بدید اون ها دست دادنو شروع کنن، البته تو جوامع امروزی و محیط هایی که طرز تفکر امروزی تری دارن، بین زنو مرد تو این مورد تفاوتی نیست.


سه حالت کلی برای زمانی که شما با کسی دست میدید ممکنه پیش بیاد:

حالت اول تسلط یا سلطه طلبی: این مورد زمانی اتفاق میافته که شخصی که میخواد با شما دست بده، دستش بالای دست شما قرار بگیره، به طوری که شما پشت دستش رو ببینید و کف دست خودتون رو به بالا باشه. نیازی نیست کاملا دستشون بالای دست شما باشه تا این معنیو بده، حتی اگر مقداری زاویه هم داشته باشه به معنی این هست که اون شخص قصد تسلط بر شما رو داره. این نوع دست دادن بیشتر توسط مردان، علی الخصوص مدیرها انجام میشه. اگر کسی با شما اینجوری دست داد، میتونید برای خنثی کردن کارش، دست چپتونو روی دستش بزارید. این ترفند برای خانوم ها بسیار مناسبه. اگر یه شخص این مدل دست دادن رو چندبار باهاتون تکرار کرد، برای اینکه اون شخص رو شما حس سلطه پیدا نکنه، دفعه بعد که خواست باهاتون دست بده، شما دستتون رو بالای دست اون قرار بدید. اما به این هم توجه کنید که این کار باعث تعجب اون شخص میشه، پس به عنوان گزینه آخر در نظر بگیریدش.

حالت دوم: اطاعت: این مدل دست دادن به طرف مقابلتون این حس رو منتقل میکنه که میتونه رو شما حساب کنه و هرکاری بگه رو براش انجام میدید. در این حالت موقع دست دادن کف دست شما عمدتا رو به بالاست. این حالت به درد زمانی میخوره که شما بخواید مسئولیت یه کارو بپذیرید یا کسیو مسئول کاری بکنید. به عنوان مثال زمانی که عذرخواهی می‌کنید.

حالت سوم برابری: این حالت حس راحتی رو به مخاطبتون منتقل میکنه. وقتی دو نفر که علاقه به سلطه بر دیگران دارن با این حالت با هم دست میدن، هر کدوم میخواد قدرتشو به اون یکی تحمیل کنه و طرف مقابلو مطیع خودش کنه، که باعث ایجاد حس برابری و احترام متقابل میشه و جالب اینه که هیچ کدوم از دو طرف از این پیام هایی که با کارهاشون به هم منتقل میکنن، خبر ندارن.

زمانی که میخواید برای اولین بار با شخصی ارتباط بگیرید، به این دو نکته توجه کنید: اول اینکه موقع دست دادن، دستاتون در حالت عمودی باشه؛ یعنی دستی بالای دست دیگه نباشه و کاملا هم راستا و عمودی باشن، و دوم اینکه به همون میزانی که طرف مقابل دست شمارو فشار میده، دستش رو فشار بدید؛ به عنوان مثال اگر بخواهیم میزان فشار رو با مقیاس ۱ تا ۱۰ بسنجیم، اگر شخص دست شمارو به میزان ۵ فشار داد و شما به میزان ۷ فشار میدید، باید کمی از فشار خودتون کم کنید؛ و اگر دست شمارو به میزان ۸ فشار می داد و شما ۴ ، باید به فشار دست خودتون اضافه کنید. برای زن ها بهتره مدت زمان دست دادنشون خیلی طولانی نباشه، چون اینجوری از پیش اومدن حالت یک، "سلطه طلبی" جلوگیری میشه.


درس سوم: جادوی لبخند و خندیدن

یک دانشمند فرانسوی در قرن نوزدهم، تحقیقاتی رو در موضوع خندیدن انجام داد. او تحقیقاتش رو روی سر هایی که بر اثر گیوتین از بدن جدا شده بود انجام میداد و باعث کشف دو ماهیچه اصلی شد که منجر به خندیدن میشن. ماهیچه اول که یک جفت ازش تو صورت هست و اسمش زیگوماتیکzygo matticus هستش که از گوشه لب ها تا شقیقه کشیده شده و وظیفش کشیدن لب‌ها به گوشه صورت و نمایان شدن دندون ها است. ماهیچه دوم که اسمش اوربیکولاریس orbicularis oculiاست و اطراف چشم قرار داره و وظیفش هنگام خندیدن، اینه که با انقباض خودش چشمارو ببنده و نازک کنه. ماهیچه زیگوماتیک میتونه توسط ما کنترل بشه و میشه ازش در خنده های ساختگی استفاده کرد؛ در حالی که ماهیچه اوربیکولاریس به صورت خودمختار و فقط در خنده واقعی فعالیت میکنه. اگر میخواید تشخیص بدید که یه خنده واقعی هست یا نه، به گوشه های چشم افراد نگاه کنید؛ در خنده واقعی گوشه چشم یه مثلث ایجاد میشه، در حالی که تو خنده ساختگی، چشم تغییر حالت نمیده و فرد فقط با دهانش میخنده.

وقتی ما به شخصی میخندیم عمدتا اون هم با خنده جواب مارو میده؛ یکی از اساتید کالج لندن London College پروفسور کمپبل Campbell در تحقیقاتش بیان کرده که یک سری نورون در مغز ما وجود داره، به اسم نورون های آینه ای که وظیفشون اینه که حس و حالاتی که از صورت دیگران میگیریم و چهره اشخاص رو شناسایی بکنه و همینطور باعث ایجاد همون حس و حالات در صورت خودمون میشه؛ بخاطر همین وقتی خندیدن کسی رو میبینیم ناخودآگاه میخندیم و حس خوبی به شخصی که میخنده پیدا میکنیم. در طرف دیگه شخصی که نمیخنده و چهرش حالت ناراحتی داره، گوشه لباش پایین میاد و به دیگران انرژی منفی میده. اگر این حالت چهره در بلند مدت روی صورت شخص بمونه، عضلات صورت به اون حالت عادت میکنن و فرم صورت شخص مثل سگ میشه. تحقیقات نشون داده که اینجور اشخاص اکثرا تنها هستن، ارتباط چشمی برقرار نمیکنن و آدمای اطرافشون هرکاری میکنن که از این اشخاص دور بمونن. پس حواستون باشه که باید تمرین کنید که در اکثر مواقع بخندید، وگرنه مردم از شما فراری میشن J.

طبق تحقیقات جامعه شناسی و روانشناسی، از نظر زن ها مردی که توانایی خندوندن دیگران رو داره، از بقیه مردها جذاب تره؛ چون توانایی خندوندن دیگران از سلطه نشات میگیره و زنها مردهای سلطه گر رو ترجیح میدن. تمرین کنید که بیشتر اوقات لبخند بزنید، اینکار فضا و اتمسفر مثبت و پرنشاطی رو برای اطرافیان شما به وجود میاره.


درس چهارم: حس های منتقل شده از بازو ها

وقتی یک شخص احساس منفی یا بدی داشته باشه، ناخودآگاه بازو هاشو جلوی سینش قرار میده. منشا این کار در کودکی ماست؛ در کودکی ما یاد گرفته بودیم که وقتی احساس خطر کردیم، پشت چیزی قایم بشیم که اکثرا پشت مادرمون قایم میشدیم. این قضیه هرچی بزرگتر شدیم، در ما عمیق تر شد؛ به طوری که موقع حرف زدن با اشخاص، اگر احساس خطر بکنیم، ناخودآگاه بازوهامون رو جلوی سینمون میگیریم تا سدی مابین خودمون و اون شخص برای حفاظت از خودمون ایجاد کرده باشیم. اشخاصی که از این حالت بدنی استفاده میکنن، عمدتا بخاطر حس ناامنی و عدم اطمینان خاطرشونه. اون اشخاصیم که میگن اینجوری راحت ترن، باید بدونن که دارن ناخودآگاه و بدون اطلاع به اطرافیانشون حس منفی منتقل میکنن. اگر میخواید که حس بدی به آدمای پیرامون خودتون منتقل نکنید، در مکان های عمومی دست های خودتونو باز کنید با اینکار شما آدم در دسترس تری به نظر میاید. 

به کسایی که دستاشون جلوی سینشون بستست نگاه کنید و سعی کنید با دادن وسیله به دستشون و ترفندای دیگه اونارو از این حالت در بیارید. تازه! شما میتونید با لمس کردن هم همیکنارو بکنید. میتونید دست ها یا شونشون رو لمس کنید. مشکلی پیش نمیاد، چون این قسمت های بدن جزو بخش‌های خیلی خصوصی نیست و میشه بهش دست زد، فقط حواستون باشه که اینکارو با هرکسی نکنید، چون تو بعضی کشورها معنای خوبی نداره.

سه ثانیه لمس شونه یا دست میتونه یه پیوند دوستانه بین دو نفر شکل بده. اگر شخصی هنگام انجام این کار به دستای شما نگاه کرد این کار رو تکرار نکنید، چون این رفتارش نشون میده که به شما اعتماد نداره. لمس دست و شانه افراد باعث جلب توجه و اعتماد دیگران به شما و محبوبیت و تاثیرگذاری بالا میشه. همچنین باعث میشه در یاد و ذهن آدما بمونید و احساس مثبت و خوبی در اونها به وجود بیارید.

خب دوستان عزیزم یه نگاه کوچیکی به این کتاب داشتیم و امیدوارم باعث بشه آدمای بهتری باشیم، حتی شده یه درصد.

ممنون که وقتتون رو در اختیار ما گذاشتید و همیشه در پناه خدا باشید.


خلاصه صوتی کتاب زبان بدن

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب زبان بدن و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب زبان بدن »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...