0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب رویای شفاف

نوشته: استفن لابرگ

دسته بندی: کتاب های روانشناسی

اسفتن لابرگ توی این کتاب به ما چندتا راهکار میده برای اینکه وقتی داریم خواب می‌بینم، به درجه‌ای از آگاهی و هوشیاری برسیم که رویاها و خواب‌هامون رو مطابق میل خودمون پیش ببریم. این کار هم یه تجربه جذابه هم کمک می‌کنه کیفیت خوابمون بهتر بشه و درگیر کابوس نشیم.

خلاصه متنی رایگان کتاب رویای شفاف

رویا دیدن برای ما انسان‌ها پر از شگفتی و رمز و رازه

خیلی از ماها آرزوهامون، هدف‌هامون، حتی ترس‌ها و نگرانی‌هامون رو به شکل‌های مختلف توی خواب می‌بینیم. خیلی از اونا رو به یاد میاریم و خیلی‌هاشونم صبح که از خواب بیدار می‌شیم به کلی فراموش کردیم. 

اما نوعی خاصی از رویا هست که با بقیه خواب‌های متفاوته. رویایی که به اون «رویای شفاف» می‌گن. اگه برات جالبه که بفهمی رویای شفاف چیه بهتره کتاب رویای شفاف نوشته استفان لابرگ رو از دست ندی.


بخش اول: جهان رویای شفاف

رویای شفاف یعنی رویایی که تو به صورت خودآگاه از دیدنش آگاهی. رویاهای شفاف به تو اجازه می‌دن که غیر ممکن‌ها رو تجربه کنی، به ماه سفر کنی، با سلبریتی مورد علاقه‌ت ازدواج کنی یا توی استخر دونات‌های شکلاتی شنا کنی. به نظر خوب میاد نه؟ البته اگه همیشه چیزهای خوب رو ببینی.

خوشبختانه دانشمندا توی سال‌های اخیر تونستن اطلاعات خوبی از این موضوع بدست بیارن. اولین داده‌های علمی در رابطه با رویای شفاف مربوط به مطالعه‌ای توسط Keith Hearne تو دانشگاه هال انگلیس در سال ۱۹۷۵ عه. 

رویاهای شفاف در طول زمان REM  یا همان حرکت سریع چشم توی خواب رخ می‌دهند، یعنی زمانی که جسم ما به طور کامل از کار افتاده. هرن توی مطالعه خودش مشاهده کرد که در طول تماشای رویای شفاف، کسی که در وضعیت خواب با حرکت سریع چشم بود می‌تونست به صورت دلبخواهی حرکت چشم‌هاش رو به منظور ارتباط برقرار کردن با محقق در طول ازمایش تغییر بده.

 طی آزمایش‌های اون، فردی ۳۷ ساله  به نام Allen Worsle   در حالیکه توی وضعیت تماشای رویای شفاف بود، تونست هفت تا هشت حرکت درشت چشم به صورت خودخواسته انجام بده.

همینطور دانشمند دیگه‌ای که مطالعات گسترده روی این موضوع انجام داده Stephen Laberge نام داره که استاد دانشگاه اسنتفورد آمریکاست. آزمایش‌های حرکت چشم ده‌ها بار و روی سوژه‌های مختلف توسط اون امتحان شدن و نتایج شگفت‌انگیز و موفقیت‌امیزی داشتن.

 تا جایی که امروزه دیگه رویاهای شفاف به موضوع محبوبی تبدیل شدن، درباره اونا دائما صحبت می‌کنن، ویدیو‌های علمی می‌سازن و حتی مکمل‌های غذایی شون رو توی بازار می‌فروشن.


بخش دوم: آماده‌سازی

قدم اول: رویاهاتو ضبط کن

برای دیدن رویای شفاف نیاز داری که اول از همه تشخیص بدی که داری رویا می‌بینی. اما سوال اینجاست که چطور می‌تونی اینکاری رو بکنی اگه نتونی رویاهات رو به یاد بیاری؟ برای اینکار سعی کن رویاهات رو توی یه دفترچه یادداشت کنی. 

این کار رو باید به محض اینکه از خواب بیدار میشی انجام بدی. هر جزییاتی که به یاد میاری رو یادداشت کن، اگه تصویری توی ذهنت مونده سعی کن بکشیش، همینطور حسی که اون لحظه داشتی رو روی کاغد بنویسی. 

قدم دوم: نشانه‌های رویا‌ رو تشخیص بده

اکثر مردم زمانی می فهمن دارن رویا می‌بینن که متوجه چیز عجیب و غریبی بشن. به چیزای عجیب و غریب نشانه‌های رویا می‌گن. مثلا چی؟ مثل نفس کشیدن زیر اب، زنده بودن یه آدم مرده، یا بودن تو یه کشور دیگه. یا مثلا اینکه برادر یا خواهرت که تو یه کشور دیگه است رو توی خونه خودت ببینی، اینجاست که می‌فهمی داری رویای شفاف می‌بینی.

 نشانه‌های رویایی  رو که می‌بینی مرتبا توی دفترچه ت یادداشت کن. در طول زمان متوجه خواهی شد که بعضی نشانه‌ها رو بیشتر از بقیه ممکنه ببینی. 

قدم سوم: آرامش داشته باش

دیدن رویای شفاف نیازمنده اینه که توی حالتی از ارامش و هوشیاری باشی. یعنی در حالیکه ذهنت هشیاره، بدنت کاملا ریلکس باشه. برای اینکار می‌تونی از تکنیک ۶۱ نقطه استفاده کنی. کافیه روی تخت دراز بکشی و درحالیکه چشمات بسته‌ن، هر بار برای چند ثانیه روی یکی از نقاط بدنت تمرکز کنی و اجازه ندی که ذهنت پراکنده بشه.

 زمانیکه روی هر نقطه از بدنت تمرکز می‌کنه باید حسی از گرما و سنگینی رو توی اون نقطه احساس کنی. البته اگه خودت با مدیتیشن آشنایی داری می‌تونی از روش‌های دیگه هم استفاده کنی. حالا که به نظر آماده میای، بریم که یاد بگیریم چطور شفاف باشیم. 


بخش سوم: تکنیک‌ها

تکنیک اول: تکنیک ملایم

دیدن رویا‌های شفاف برگرفته از حافظه یه تکنیک معروف دیدن رویای شفافه که بهش تکنیک ملایم می‌گن و  توسط خود لابرج ابداع شده. برای این تکنیک به طور ویژه شما نیاز دارید که بدونید چطور باید ازمون واقعیت رو انجام بدید. 

پس قدم اول می‌شه اینکه در طول روز آزمون واقعیت رو انجام بدید. آزمون واقعیت یعنی اینکه از خودتون بپرسید آیا دارید رویا می‌بینید یا نه و بعد دنبال هر چیز عجیبی بگردید که بتونه کمکتون کنه تشخیص بدید خوابید یا بیدار. 

به دستاتون نگاه کنید، انگشتاتون رو به صورتتون بزنید، اگه شکل دست‌هاتون عجیب غریب شده یا انگشتتون توی گونه‌تون فرو می‌ره می‌فهمید که دارید خواب می‌بینید. اگه این عادت رو برای خودتون بسازید به سادگی می‌تونید تشخیص بدین که چه زمانی خوابید چه زمانی بیدار.

 این آزمون رو ۵ تا ۱۰ بار توی روز انجام بدید و البته به این نکته توجه کنید که زمانی نتیجه بهتری می‌گیرید که اونا به یه کاری که معمولا انجام میدید ربط بدید. مثلا چی؟ مثلا هر باری که به دستشویی می‌ری یا از اتوبوس پیاده می‌شی.


اما قدم دوم، آلارم بذار

هر ادم در طول خوابش ۶ بار حرکت سریع چشم رو تجربه می‌کنه و شانس دیدن رویای شفاف زمانی بیشتره که شما حین زمان حرکت سریع چشم در خواب باشید. حرکت سریع چشم معمولا در یک چهارم پایانی خواب اتفاق میوفته. 

یعنی اگه در نظر بگیریم که یه نفر هشت ساعت می‌خوابه، رویای شفاف غالبا توی دو ساعت آخر خواب اون ادم اتفاق میوفته. اگه هشت ساعت می‌خوابید، آلارم گوشیتون رو جوری تنظیم کنید که سر ساعت ششم بیدار شید. 

قدم سوم، رویاهاتون رو به یاد بیارید.

وقتی بیدار می‌شی تا جایی که می‌تونی سعی کن جزییات خوابت رو به یاد بیاری. اول مطمئن شو که کاملا بیداری، حتی ایده بدی نیست که برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از جات بلند شی و یه قدمی بزنی و حتی مثلا توی اون بازه درباره رویای شفاف مطالعه کنی.

قدم چهارم، خواسته خودت رو متمرکز کن

وقتی می‌خوای به رخت خواب بری، خواسته و هدف خودت رو به خودت بگو. مثلا دفه دیگه که خواب ببینیم می‌خوام به یاد بیارم که خواب می‌دیدم. اگه ذهنت پراکنده شد، سعی کن به ارومی اونو دوباره متمرکزش کنی. 

قدم پنجم، خودت رو در حال شفاف شدن تماشا کن

خودت رو تصور کن که برگشتی به همون رویایی که داشتی می‌دیدی ، اما این دفه تشخیص می‌دی که داری رویا می‌بینی.

 دنبال نشانه‌های رویا بگرد و به محض اینکه تونستی پیداشون کنی به خودت بگو:‌ دارم رویا می‌بینم! و بعد باز به تصور کردنت ادامه بده.

 برای مثال، تصور کن که دفه پیش معلم ابتدایی خودت رو توی رویا دیدی. این دفه که می‌خوای بخوابی تصور کن دوباره اون رو قراره ببینی و به خودت بگو که: دارم رویا می‌بینم! 

قدم آخر، تکرار قدم چهارم و پنجمه، تا حدی که قصدت مشخص بشه و به رویا فرو بری. اگه این مسیر رو بتونی به درستی جلو ببری خودت رو توی عالم رویا پیدا می‌کنی و می‌تونی تشخیص بدی که داری رویا می‌بینی. 


تکنیک دوم، تکنیک پیشنهاد خودکار

اگر چه شانس دیدن رویای شفاف با این تکنیک کمتر از تکنیک ملایمه، اما انجام این تکنیک به مراتب راحت‌تره. 

قدم اول: کاملا ریلکس کن

وقتی که توی تخت دراز کشیدی چشماتو ببند و به ارومی همه بدنت رو ریلکس کن. سعی کن همه گرفتگی‌های توی عضلاتت رو ازاد کنی. از حس ارامش و ریلکس بودن خودت لذت ببری و همه نگرانی‌ها و دغدغه‌هاتو کنار بذاری. 

قدم دوم: به خودت بگو که قراره رویای شفاف ببینی 

با خودت تکرار کن که یا امشب یا توی اینده نزدیک قراره که رویای شفاف ببینی اما از اینکه بخوای حالت تحکم پیدا کنی اجتناب کن. اگه اینکار جواب بده مطمئنا توی خواب بعدیت رویای شفاف خواهی دید ولی باید مطمئن باشی که بیش از حد به خودت فشار نمی‌ياری. 


بخش چهارم: شفاف ماندن

رویای-شفاف-بین‌های تازه کار معمولا به محض اینکه شفاف می‌شن از خواب می‌پرن. تجربه‌ای که می‌تونه حسابی ضد حال حساب بشه، اما یه سری راهکار هست که بهت کمک می‌کنه بتونی به شفاف موندن ادامه بدی. 

تکنیک اول: چرخش رویا

به محض اینکه حس کردی داری از رویا خارج می‌شی، بدنت رو بچرخون در حالیکه به خودت یاداوری می‌کنی که چیز بعدی ‌ای قراره ببینی رویاست. وقتی که چرخیدنت تموم شد، اول یه آزمون واقعیت انجام بده که ببینی خوابی یا رویا و  دوباره به خودت یاداوری کن که داری رویا می‌بینی 

تکنیک دوم: حس‌هات رو درگیر کن

اگه رویات داره تموم می‌شه سعی کن حس لامسه یا شنواییت رو درگیر کنی. برای اینکار یا دستات رو به هم بمال یا سعی کن به صدای تنفس خودت گوش بدی. هدف از اینکار اینه که ذهن رو متمرکز کنیم تا تمرکزش رو از رویا دیدن به بیدار شدن تغییر نده. 


بخش پنجم:  اقدامات کاربردی

وقتی که شفافبشی دیگه انتهایی وجود نداره. می‌تونی بپری و روی ماه فرود بیای. از توی دیوار رد بشی یا با رییس جمهور شام بخوری، حتی هوا رو به اتش تبدیل کنی، اما یه سری اقدمات هستن که بهت کمک می‌کنن با رویای شفاف زندگی توی عالم بیداریت رو هم بهتر کنی. توی کتاب یادداشتی از فردی که چنین تجربه‌ای رو داشته هست که می‌گه:

چند سال قبل داشتم وقتی تلاش می‌کردم که وزنم رو کم کنم، دائم خواب می‌دیدم که توی مغازه‌ها و شیرینی فروشی‌ها و رستوران‌هام و همه جا پر از غذاست. 

من متوجه می‌شدم که دارم خواب می‌بینم و می‌تونستم هر چیزی که دلم می‌‌خواست رو بخورم یعنی در واقع هر چیزی رو که می‌دیدم تا خرخره ببلعم و حتی مزه‌شون رو حس کنم. این خواب‌ها به من نوعی حس رضایت می‌داد، نه اینکه مثل واقعیت باشه اما قابل قبول بود و جالبش کجا بود؟ 

اینکه تو طول روز اگه گرسنه‌م می‌شد یا هوس می‌کردم چیزی رو بخورم که رژیمم اون رو منع می‌کردم به خودم می‌گفتم، اشکالی نداره، شب توی خواب می‌خورمش! و این اتفاق واقعا می‌افتاد!

شاید تا قبل از این فک می‌کردی که رویای شفاف اونقد هم چیز جالبی نیست ولی تجربه‌های دیگه‌ای از ادم‌های دیگه هست که باورنکردنیه! از حل کردن یه معادله سخت شیمی بگیر تا غلبه کردن به کابوس‌ها و حتی تمرین جراحی! 

بذار اینطوری بگم که تنها زمانی دنیای شگفت انگیز رویای شفاف رو می‌تونی درک کنی که خودت اون رو تجربه کنی. چه خودش رو چه اون حس فوق‌العاده‌ي بیدار شدن بعدش رو.

این رو هم به خاطر داشته باش که ما حدود یک سوم از عمرمون رو خواب هستیم. استفن لابرج می‌گه اگه قرار باشه که یک سوم از عمرت رو بخوابی، چرا باید مجبور باشی که توی اون خواب‌ها واقعا بخوابی؟ 


خلاصه صوتی کتاب رویای شفاف

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب رویای شفاف و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب رویای شفاف »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...