0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب متمرکز

نوشته: نیر اِیال

دسته بندی: کتاب های بهره‌وری کتاب های توسعه فردی

 اگه در طول روز مشکل عدم تمرکز داری و کارات پیش نمیره، این کتاب نیر ایال رو بهت پیشنهاد می‌کنیم.  نیر ایال توی کتاب متمرکز، میگه که داشتن یه ذهن حواس جمع رویا نیست و تنها با چندتا راهکار ساده و کاربردی می‌تونیم روی محرک‌های خارجی مثل تماس‌ها و پیام‌های تلفنی و... مدیریت داشته باشیم و روی کارهامون تمرکز کنیم.

خلاصه متنی رایگان کتاب متمرکز

هر حواس پرتی به دنبال یک ناراحتی وناراضی بودن از شرایط به وجود میاد

این که ما هی دلمون میخواد گوشیمون رو چک کنیم، به خاطر اینه که حوصلمون سر رفته. استرس داشتن ما به خاطر فشار روانی قبول کردن یک جلسه است.

چرا؟ چون ما تو جامعه یاد گرفتیم که به کسی نه نگیم و رد کردن درخواستشون از نظر جامعه کار بدیه.

اگه دلت میخواد خیلی پر خوری کنی و زیاده روی کنی ، فقط به خاطر استرس هستش.

اگه احساس میکنی تو موقعیت های شخصی زندگی و کاری دائما دچار استرس هستی و تمرکز کافی و نداری، این کتا رو از دست نده.

زمانی که ما احساس ناراحتی میکنیم ذهن ما نیاز به یه تسکین و حواس پرتی داره و استرسمون رو به شکل بی حوصلگی، اضطراب اجتماعی یا پرخوری نشون میده و تنها راه مقابله با حواس پرتی اینه که بیایم دلایلی که باعث میشه ناراحت بشیم و نیاز به حواس پرتی داشته باشیم رو از بین ببریم یا باهاشون کنار بیایم، عوامل ناراحت کنندمون رو مدیریت کنیم و اونارو درک کنیم.


احساس ناراحتی ما مثل یک موج طوفانیه که وقتی که توی ساحل وایستادیم، به سمت ما میاد و قبل از اینکه به ما برسه از بین میره.

پس زمانی که داری کاری انجام میدی و دلت میخواد بری گوشیت و چک کنی، بهش زمان بده و صبر کن که اون موج ناراحتی قبل از اینکه به ساحل برسه و حواس شما رو پرت کنه از بین بره.

توی سال 2010 یک سری از محقق ها و دانشمندها اومدن از یک تعداد مهماندار هواپیما که سیگار میکشیدن، خواستند که بیان اون تعداد زمان هایی که دلشون میخواسته در طول پرواز سیگار بکشن رو بشمارند.

زمانیکه مهماندارها اومدن این کار رو انجام بدن، دیدن که اکثرشون اونقدر که قبلا دلشون میخواسته سیگار بکشند، دیگه دلشون نمیخواد سیگار بکشن.

این نشون میده که وقتی که ما برای انجام کاری یک کار اضافه بکنیم ،ذهن ما دیگه اونکار رو انجام نمیده.

درسته که این تکنیک ذهنی خیلی احمقانه به نظر میرسه، ولی از اون به عنوان یک ابزار برای مهار هوس های ذهنی استفاده میشود.

تحقیق روی مهماندارهایی که هوس سیگار کشیدن داشتند،تقریبا 7 روز طول کشیده و طبق آماری که مهندارها به دانشمندان داده بودند،مهماندارها 37 % از هوس سیگار کشیدنشون کاهش پیدا کرده بود.

نیر ایال، نویسنده کتاب میگه وقتی داشته کتابش رو مینوشته خیلی حواس پرت میشده و دوست داشته گوشیش رو چک کنه. پس بعد از کلی جستجو کردن توی گوگل نویسنده کتاب میاد و برای خودش یه قانون میذاره، به نام: قانون 10 دقیقه

قانون 10دقیقه یعنی اینکه شما درحالیکه دارید یه کاری انجام میدید و حوصلتون سر رفت، به خودتون بگید که الان 10 دقیقه صبر میکنم و بعدش به خودم یه استراحت میدم.


10 دقیقه شاید خیلی کار سختی باشه ولی خب آدم حق داره بعضی اوقات تسلیم بشه

توی اون 10 دقیقه میتونی بری نصف قسمت یک فیلم رو نگاه کنی یا نصف قسمت یک سریال نگه کنی یا یه چیزی بخوری که حوصلت سر نره یا یک چیزی توی گوگل سرچ کنی و هرکاری که باعث میشه شما به یک مقدار از راحتی برسی و برگردی سر کارت.

حالا اگر 10 دقیقه صبر کردن برای شما خیلی سخته، میتونید یک روش علمی دیگررو استفاده کنید که باعث میشه هوس شما برای اون راحتی بعد از کار کم بشه.

فرض کن کنار یک رودخانه نشستی و خیلی آروم آب رودخانه داره حرکت میکنه.

حالا فرض کن چند تا برگ روی آب رود در شناورند، حالا تصور کن که هرچقدر ناراحتی از کاری که داری انجام میدی داری روی یکی از این برگ ها قرار میدی و همینجوری آروم نگاش میکنی که همراه با جریان رودخانه به آرامی از بدنت خارج میشه و هر بار  که یک موج دیگه ای از ناراحتی توی ذهنت شکل گرفت، اونارو روی یه دونه برگ قرار میدی و میذاریش روی جریان رودخانه.

این کارو چند بار انجام میدی تا زمانی که تمرکزت به دست اومده و کنترل اوضاع دوباره توی دستات هستش.

به این کار میگن: قانون پذیرش و تعهد.

یعنی اینکه شما میپذیری که این احساس ناراحتی رو درونت وجود داره و میخوای به کارت متعهد باشی، پس میای این احساس ناراحتی و میذاری روی یک برگ و توی رودخانه رهاش میکنی. اینجاست که میگیم اگه یه عامل کنترل کننده روی تمایل رفتار افراد به انجام هرکاری مثل سیگارکشیدن انجام بدیم، تمایل اون فرد به انجام اون کار کاهش پیدا میکنه.

خب حالا اگه شما اراده کافی برای انجام ایم کارارو نداشته باشید چی؟ اگه نتونین از حواس پرتی هاتون دست بکشین و کنترل وضعیت و به دست بگیرین چی؟

ممکنه شما اصطلاح ضعف نفس رو شنیده باشید. این اصطلاح روی بامیستر، روانشناس و نویسنده کتاب قدرت اراده نوشته.

وقتی که یک روز طولانی و پرکار داشته باشید، این که بخواهید جلوی خودتون روبگیرید و نرید یه کاسه بستنی بخورید، خیلی کار سختی به نظر میرسه.

به این پدیده میگن ضعف نفس؛ یعنی شما انقدر قدرت تصمیم گیریت ضعیف شده که نمیتونی خودت و راضی کنی که یه کاری رو انجام ندی. داشتن اراده مثل شاد یا غمگین بودن و میتونه با اون پیش زمینه ی ذهنی شما تغییر کنه.

اگر توی زندگی هرشکستی که میخوریم و یک فرصت دوباره بدونیم و به خاطر اون فرصت دوباره که در اختیارمون قرار داده شده شکر گذار باشیم از خدا توی زندگی خوشحال تر خواهیم بود.

پس این باور که میتونیم در برابر امیالی که حواسمون رو از هدفمون پرت میکنند مقاومت کنیم، ماهارو قوی تر میکنه و باعث میشه سریع تر و بهتر به هدفمون برسیم.


نویسنده ی کتاب میاد یه سری اهرم به ما معرفی میکنه :

  • اهرم تلاش
  • اهرم قیمت
  • اهرم شخصیت


اهرم تلاش خیلی اهرم مشخصیه

چیکار میکنی ؟میای بین خودتو اون کاری که دیگه میخوای انجامش ندی، یه راه خیلی سخت میذاری، که بخوای برای انجام دادن اون کار، یه تلاش اضافه انجام بدی.

به عنوان مثال: جعبه های معما دار. شما باید معماهای اون جعبه رو حل کنی تا به چیزی که داخل جعبه وجود داره دست پیدا کنی. اگه میخوای جلوی پرخوری و افزایش وزنتو بگیریو و دوست داری که همیشه خوراکی بخوری میتونی خوراکیارو داخل جعبه بذاری و یه تایمی بذاری که بتونی خوراکی هارو بخوری. پس زمانیکه شما نتونی معمای این جعبه رو توی یک تایم مشخص انجام بدی قطعا تسلیم میشی و اون کار رو انجام نمیدی.

اهرم بعدی اهرم قیمت

اهرم قیمت اینجوری کار میکنه که شما به یکی از دوستاتون میگید که من میخوام کمتر پول خرج کنم.

مثلا :زمانی که خیلی فست فود میخوریو اینا دارند به بدنت آسیب میزنند،شما میای یه مقدار بودجه رو مشخص میکنی.شما چندتا کوپن برای خودت مشخص میکنی.مثلا کوپن 100 دلاری ،کوپن 20 دلاری و کوپن 50 دلاری. هربار که خواستی یه مقدار پول خرج کنی، مثلا خواستی غذا بگیری از بیرون، شما میاید یه مقدار ازین کوپن هایی که با دوستتون مشخص کردید و پاره میکنید و میندازید دور واگر از مقدار مشخص شده بیشتر خرج کنی مجبوری همونقدر پول رو به دوستت بدی. حالا قرار نیست دوستت پولتو خرج کنه ولی خب قانون قانونه.

اهرم بعدی اهرم شخصیت

یعنی اینکه شما به همه ی دنیا بگید  که من اینم ،من این شخصیم که کیبینی،چیکارا میکن و چیکارا نمیکنم،اگه نمیخوای گوشت قرمز بخورری برو به خانوادت بگو که من گیاه خوارم،اگه نمیتونی یعنی خوشت نمیاد ایمیلهات رو قبل ظهر نمیتونی جواب بدی برو به همه بگو  من ایمیل هامو قبل ظهر جواب نمیدم.

این باعث میشه که شما توی موقعیتی قرار میگیری که یه سری کار هارو انجام بدی و یه سری از کارهارو  مجبور نمیشی انجام بدی.

اگه میگی گیاه خوارم مجبوری جلوی بقیه یا کلا گوشت نخوری و کلام اخرم این باشه که یادتون باشه هر هواس پرتی به دنبال یک ناراحتی میاد .

اگه بتونی سوار بر موج این ناراحتی از کارایی که هواستو پرت میکنه جلوگیری کنی ،قانون 10 دقیقه و اهرم های تلاش ،قیمت و شخصیت رو انجام بدی ، میتونی روی کارات تمرکز لازم رو داشته باشی و تمامی کارهارو سر موقع انجام بدی.

نویسنده کتاب نیر یال میگه که راه جلوگیری از هواس پرتی و ترک عادت های بد تغییر روش فکرکردنمون هستش.

اینا پیام های کلی کتاب متمرکز بودن. این کتاب برای افرادی که تمرکز کردن براشون کار خیلی سختیه کتاب خیلی مفیدی میتونه باشه.

امیدوارم نهایت لذت رو از این پادکست برده باشید.


خلاصه صوتی کتاب متمرکز

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب متمرکز و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب متمرکز »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...