0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب اصول اساسی

نوشته: ری دالیو

دسته بندی: کتاب های پول و سرمایه‌گذاری کتاب های توسعه فردی کتاب های انگیزشی و الهام‌بخشی کتاب های کارآفرینی کتاب های تصمیم‌گیری

این ‌کتاب شماره یک پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز New York times و از پرفروش‌ترین‌های آمازونه Amazon و تو سال 2017 هم CNBC این کتاب رو بین 13 اثر برتر تو زمینه کسب‌وکار معرفی کرد. ری دالیو به عنوان یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذارا و کارآفرینای دنیا تو این کتاب، اصول منحصر به فردیو بهتون معرفی می‌کنه که باعث موفقیت خودش تو زندگی‌اش شده؛ قوانین و راهکارهایی که نتیجه چهل سال تلاش و تجربه شخص خودشه و می‌تونه برای هر کسی که می‌خواد به هدفاش برسه، بدرد بخور و مفید باشه. اگر می‌خواید تو زندگی شخصی و کاریتون به موفقیت برسید، دونستن و به کار بردنه یه سری اصول مفید، براتون واجبه؛ به همین دلیل این کتاب می‌تونه راهنمای مناسبی براتون باشه.

خلاصه متنی رایگان کتاب اصول اساسی

کتاب اصول اساسی principles نوشته‌ی ری دالیو ray dalio

 راهنمای مناسبی برای کساییه که می‌خوان تو یه مسیر درست به اهداف و آرزوهاشون برسن. این ‌کتاب شماره یک پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز New York times و از پرفروش‌ترین‌های آمازونه Amazon و تو سال 2017 هم CNBC این کتاب رو بین 13 اثر برتر تو زمینه کسب‌وکار معرفی کرد.

 ری دالیو ray dalio به عنوان یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذارا و کارآفرینا تو دنیا توی این کتاب، اصول منحصر به فردیو بهتون معرفی می‌کنه که باعث موفقیت خودش تو زندگی‌اش شده؛ قوانین و راهکارهایی که نتیجه چهل سال تلاش و تجربه شخص خودشه و می‌تونه برای هر کسی که می‌خواد به هدفاش برسه، بدرد بخور و مفید باشه.

 اگر می‌خواید تو زندگی شخصی و کاریتون به موفقیت برسید، دونستن و به کار بردنه یه سری اصول مفید، براتون واجبه؛ به همین دلیل این کتاب می‌تونه راهنمای مناسبی براتون باشه.


قبل از اینکه بخوایم حرفامونو راجع به این کتاب شروع کنیم و نکات مفیدشو واستون بررسی کنیم،

 میخوام حرفی رو که فضانورد معروف، مایکل جیمز ماسیمینو Michael james masimino گفت رو بهتون بگم، 

صحبتاش این بودن: افرادی که در زمینه کاری خودشون به قله های افتخار رسیدن و نهایت موفقیت رو کسب کردن، اشخاصی نبودن که هیچوقت شکست نخورده باشن، بلکه اونا کسایین که اجازه ندادن شکست خوردن متوقفشون کنه. یکی از کسایی که همچین ویژگی ای داره، نویسنده همین کتاب ری دالیو ray dalio هستش.

 این شخص یکی از موفق ترین و پولدار ترین اشخاص تو دنیائه و به گفته خودش رمز موفقیتش، چگونگی برخورد و آمادگیش نسبت به مشکلات و شکستای غیر منتظرس. وقتی بازار سهام آمریکا ریخت، ری ray جزو معدود کسایی بودش که از این فرصت برای سوددهی خودش استفاده کرد.

 و از این موقعیت یه سری اصول و نکات بدرد بخورم بدست آورد، که میتونست از اونا تو معامله‌های بعدیش استفاده کنه. ری میگه: همه اتفاقای زندگی برای من مفیدن، حتی اگر شکست یا یه مشکل اساسی هم باشه، از خودش میشه چیزاییو یاد گرفت که تو آینده دیگه اون مشکل و شکست پیش نیاد.فلسفه پشت موفقیت تو تجارت و زندگی فکر کردن و سختی کشیدنه، اگه ما ام بتونیم مثل ری دالیو ray dalio جنبه های مثبت سختی رو ببینیم، میتونیم خستگی ناپذیر تو راه رسیدن به هدفمون تلاش کنیم؛ چون وقتی اینجوری باشیم، خیلی راحت میتونیم از پس مشکلات ریزو درشتی که سر راهمون قرار میگیره، بر بیایم. 

برای بدست آوردن این ویژگی باید یه سری اصول برای خودمون طراحی کنیم و با توجه به اون اصول، در مقابل مشکلات و مسائل زندگی عمل کنیم. تو این کتاب یه فرایند سه بخشی به ما ارائه شده که اینجا ذکرش میکنیم و میتونید ازش برای مشخص کردن مسیر رسیدن به هدفاتون استفاده کنید.


بخش اول: ذهنتون کاملا باز باشه

وقتی شما ذهن بازی داشته باشید، دوست دارید مردم واقعیتو در مورد شما بگن و بدون تعارف به عیبای کارتون و طرز فکرتون و شدت شکست خوردنتون اشاره کنن و ضعفای مهارتاتونو به روتون بیارن. چون میتونید از این اطلاعات برای بهتر شدنتون استفاده کنید. وقتی ذهنتون باز باشه، 

سوالایی که از بقیه میپرسید اینه که: کجای کارم اشکال داره؟ چیو فراموش کردم؟ و تلاشتون برای رسیدن به حقیقت درباره خودتونه. این طرز تفکر باعث میشه، آدما و دور و وریاتون بدون ترس و با خیال راحت از شما انتقاد کنن و بهتون اطلاعات مفیدی بدن که ازش برای اصلاح مسیر فعالیتتون استفاده کنید. 

شما تو این راه اصلا به درد و صدمه ای که حرفای آدما واستون ایجاد میکنه، توجهی نمیکنید برای مثال فعالیت تو شبکه های اجتماعی، تمرین خوبیه برای داشتن ذهن باز. تو شبکه های اجتماعی اکثرا براتون پیش میاد که کامنتایی براتون بزارن که تو نگاه اول شاید دردناک و اذیت کننده باشه، مثل: کارت افتضاحه و اصلا استعداد نداری، اینکارو ول کن برو سراغ یه کار دیگه.

 اما اگه ذهن باز داشته باشید، ممکنه اولش اذیت بشید ولی اهمیتی به این قضیه نمیدید و لا به لای کامنتای انتقادی دنبال یه جرقه یا ایده میگردید، که بتونید کارتونو بهتر کنید. اتفاقا این قضیه باعث تحریک احساسات و اعتماد به نفستون میشه و شمارو رو به جلو هل میده و باعث میشه هر روز به بهتر شدن کارتون فکر کنید و یه روزی به خودتون میاید و میبینید که تو زمینه کاری خودتون جزء بهترینایید. 

کاری که باید بکنید اینه که لایه اول حرفای آدمارو بزارید کنار، همون لایه ای که بیشتر باعث ناراحتیتونه و لحن تهاجمی داره. مابین حرفا میتونید سر نخایی رو پیدا کنید که نقصای کارتون رو نشون میده و ازش برای بهتر شدن استفاده کنید.

 تو نگاه اول شاید اون شخص با کامنتش به شما توهین کرده، ولی با یه ذهن باز نگاه شما اینه که در واقع اون آدم برای من وقت گذاشته و انرژی صرف کرده و نظرشو به من منتقل کرده و میشه گفت به جای آسیب، در واقع به من لطف کرده.


بخش دوم: ریشه مشکلات رو پیدا کنید

بعضی افراد با مشکل دیر رسیدن سر قراراشون مواجهن و فرقی نمیکنه تو چه موردی باشه یا سطح اهمیتش چقدر باشه، این اشخاص به هر قرار و پروازی دیر میرسن و مشکل اصلیشون اینه که به جای پرداختن به ریشه این مشکلشون، برای دیر کردن و تاخیرشون دنبال بهونه و توجیه میگردن.

 بهونه هایی مثل ترافیک شدیدی بود، یه تماس مهم داشتم که باید حتما جواب میدادم یا فلان آشنا یا فامیلمون فوت کرده بود، تصادف کردم و از این قبیل توجیه ها.اما چیزی که تو واقعیت اتفاق افتاده، اینا نبوده. مشکل این آدما اینه که به زمان توجهی نمیکنن و ساعت از دستشون در میره و اکثرا تو محاسبات زمانیشون اشتباه میکنن؛ مثلا فکر میکنن برای رسیدن به پرواز یه ساعت زمان کافیه، در حالی که باید دو ساعت قبلش راه بیافتن و این اشتباهات محاسباتی باعث میشه اغلب به پرواز ها و قراراشون دیر برسن. 

بدتر از آسیب مالی یا کاری ای که این طرز زندگی بهتون میزنه، تغییر نظر اطرافیان نسبت به شماست که دیگه روی بودن شما حساب نمیکنن و حرف و قولاتون ارزششو از دست میده.

 اگه همچین مشکلیو دارید، راهکارش اینه که یه سری اصول و چهارچوب و عادتایی رو برای خودتون تنظیم کنید که جلوی این اتفاق و بگیره؛ با یه کم مطالعه و آزمون و خطا، میتونید روشی که با شما جور باشه رو برای خودتون طراحی کنید. مثلا میتونید همه قراراتونو تو تقویم یادداشت کنید و یا هشدار دو زمانه رو گوشیتون بزارید؛ یکی یه ساعت قبل و اون یکی یه ربع مونده به قرار. با اینکار شما به ریشه مشکل رجوع کردید و از بنیان درستش کردید. 

کار پیچیده و سختیم نیست، فقط یه ذهن مرتب و برنامه ریزی اقدام مناسب میخواد. اینکه شما به ریشه مشکلاتتون رجوع کنید، اکثرا ممکنه واستون دردناک و ناراحت کننده باشه، چون بررسی ریشه مشکلات بیشتر مواقع شمارو به یه ضعف شخصی میرسونه و اون ضعف رو به روتون میاره.

 اما اینکه شما یه نقطه ضعف دارید، دلیل نمیشه خیلی راحت از کنارش بگذرید و باهاش زندگی کنید. پیدا کردن ضعفای شخصی، مث پیدا کردنه نشتی لوله آبه که براش چند مدل راه حل مختلف هست؛ هرکسی با توجه به شخصیت و اصولی که تو کاراش رعایت میکنه، راه حل خاص خودشو انتخاب میکنه، یکی سطل میزاره زیر محل نشتی و روزی یبار آب سطل رو خالی میکنه و یه نفر دیگه ممکنه چندتا ویدیو آموزشی از تعمیر لوله آب ببینه، تا خودش لوله رو تعمیر کنه.

 تو مورد دوم اون شخص نقطه ضعفشو به نقطه قوتش تبدیل کرده، یعنی تو کاری که هیچ مهارتی نداشت، تلاش کرد و وقت و انرژی صرف کرد و تو اون زمینه ماهر شد. یه سبک فکری دیگه ام هست که میگه، در اینجور مواقع از ادمای ماهر تو اون زمینه کمک بگیرید؛ تو این حالت شخص با تعمیرکار لوله تماس میگیره تا کارش رو انجام بده. مشکل اصلی از جایی به وجود میاد که بیشتر آدما حالت چهارمو انتخاب میکنن، الان میپرسید حالت چهارم چیه؟! سه حالت که بیشتر نبود؛ حالت چهارم اینه که ما خونه رو با نشتی لوله بفروشیم و بریم یه خونه جدید بخریم.

در واقع ما داریم از ضعفمون فرار می کنیم و تمرکزو میزاریم جای دیگه، ولی این طفره رفتن به شکل دائمی مشکل ما رو حل نمیکنه و بعدا یه جای دیگه دوباره اون ضعف میاد جلو چشممون و متاسفانه راهی برای برطرف کردنش پیدا نکردیم، چون عمده تمرکز و توجه خودمونو بجای مقابله باهاش، روی فرار از مشکل گذاشتیم.شاید تو کوتاه مدت فرار از مشکل و روبه رو نشدن با ضعف راه آسون تر و بی دردسر تری باشه، ولی تو بلند مدت عواقبش اذیت کننده میشه و تنظیم یه سری اصول و راهکار برای برطرف کردن ضعف، تو بلند مدت خیلی سود بیشتری برامون داره. 


بخش سوم: اصول خود را بنویسید

 ری دالیو ray dalio میگه: اصولگرا بودن به معنی کار مداوم با یه سری اصول هستش که به راحتی بشه منطق و استدلال پشت اون اصول رو توضیح داد. یکی از ساده ترین راه ها واسه پر رنگ کردن این اصول تو زندگی، اینه که اونارو بنویسید و جلوی چشمتون بزارید و هر از گاهیم مرورشون کنید.

قبلا که این خلاصه کتابارو براتون آماده میکردیم، خیلی انرژی ازمون میگرفت و حس ناامیدی بهمون القا میشد، ولی با یه بررسی اصولی که کردیم، متوجه شدیم که متد هایلایت کردنمون وقتی میخوایم خلاصه کتابارو در بیاریم، اشتباهه. هایلات کردنمون، هم خیلی زیاد بود و هم بی نظم و نامرتب و همین باعث میشد انرژی زیادی ازمون بگیره.

 به همین خاطر وقت گذاشتیم و با آزمون خطا و تحقیق و بررسی روشای هایلایتی که بقیه استفاده میکنن، یه روش هایلایت اختصاصی واسه خودمون طراحی کردیم. الان ما برای هر قسمت رنگ هایلایت مخصوص خودشو داریم، مثلا داستان ها، مقایسه ها، آمار ها و نقل قول ها هر کدوم با رنگ مخصوص به خودشون هایلایت میشن و قبل تنظیم نوشته نهایی، تمام این هایلایتا چاپ میشن. ما تمام این اصول کاری رو به شکل مکتوب ذخیره کردیم تا تو بلند مدت فراموش نشه و تغییری توش ایجاد نشه.و هر از چند گاهیم بهش سر میزنیم تا یادمون بیاد روش کارمون چی بود. 

در نهایت ما هم مثل ری دالیو ray dalio یاد گرفتیم که سختی و درد یه نشونست برای بهتر شدنو پیشرفت کردن و میتونیم ازش برای جلوگیری از شکستا و مشکلات آینده استفاده کنیم. حتی اگر تو زندگی شکست هم خوردید، اصلا اجازه ندید ناراحتی اون شکست شمارو متوقف کنه و ارادتونو از بین ببره. 

برعکس با انرژی بیشتر رو به جلو حرکت کنید چون هر شکست یه سری اصول و نکاتی رو به شما اضافه میکنه که خودش جلوی چند شکستی که امکان داشت در آینده رخ بده رو میگیره. در واقع شکست خوردن، شمارو برای مقابله با مشکلات و سختیای آینده تجهیز میکنه.

این صحبتایی که کردیم پیام کلی ای بودش که ما از کتاب اصول اساسی ری دالیو ray dalio دریافت کردیم و با شما به اشتراک گذاشتیم.


این کتاب پر از محتوای مفید و بدرد بخوره و یکی از بهترین کتابا تو دنیاست

 که توسط یکی از موفق ترین آدمای دنیا نوشته شده. تیم ما خوندنش رو به شدت به همه‌ی شما دوستان عزیز توصیه میکنه. مثل همیشه از وقتی که برای ما گذاشتید، ممنونم و براتون آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم. خدانگهدار.خلاصه صوتی کتاب اصول اساسی

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب اصول اساسی و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب اصول اساسی »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...