0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب 18 دقیقه

نوشته: پیتر برگمان

دسته بندی: کتاب های بهره‌وری کتاب های توسعه فردی کتاب های ایجاد تغییر

ممکنه برای شما هم پیش اومده باشه که ساعتها برای یک کاری برنامه ریزی کرده باشید و در آخر روز بفهمید همش سرتون تو گوشی بوده یا به جای اون تکلیف و مقاله‌ای که باید تا هفته دیگه تحویل بدید، حواستون به برنامه تلویزیونی مورد علاقتون پرت شده! کتاب هجده دقیقه نوشته پیتر برگمان اینجاست تا پنج درس مهم درباره تمرکز و کارآمدی به ما بده تا سر کار مفیدتر از همیشه حاضر باشیم.

خلاصه متنی رایگان کتاب 18 دقیقه

یادداشت مترجم :شاید دغدغه شما هم کارآمدی در کار و تمرکز بیشتر بر مسائلی که روزمره باهاش درگیرید باشه

اینکه از حواس پرتی های روزمره دوری کنیم و کمتر از کارها طفره بریم! 

 پیتر برگمان، مدیر عامل شرکت "شریکان برگمان"، یک مجمع جهانی مشاوره است که کارش مشورت و کوچینگ به مدیر عاملان شرکت هاست.

 او سخنرانی، کتاب و مشاوره های فراوانی درباره چگونگی زندگی و رهبری کردن مدیران داره. پیتر توسط مجمع جهانی مربی ها به عنوان مربی برتر و رتبه 1# دنیا شناخته میشه و باعث رشد سرمایه فراوانی برا شرکت هایی که مشاوره داده شده. 

حالا پیتر بعد از موفقیت های فراوان در شرکت های بزرگ اروپایی و آمریکایی مثل بانک گلدمن ساکس، فایزر، آلیانز و … در کتاب هجده دقیقه کمی از راز و رمز سالها تجربه شو به ما میگه.


درس اول: ناقص بهتر از بی نقص است

با توجه به پایگاه جهانی داده خوشحالی، کشور ایسلند خوشحال ترین مکان رو زمینه. چرا؟اریک واینر(eric wyner) ، نویسنده کتاب جغرافیای خوشی، به ایسلند سفر کرد تا این چرایی رو بفهمه. بعد از مصاحبه با تعداد زیادی ایسلندی او فهمید که فرهنگ ایسلندیها، شکست رو مایه ننگ نمیدونه.

 شاید برای همینه که ایسلند از نظر نسبی نسبت به هر کشور دیگه ای تو دنیا هنرمند بیشتری داره. اریک میگه: "هیچکس توی جزیره نیست که به اونها بگه به اندازه کافی خوب نیستن، بنابراین اونها یک راست میرن آواز میخونن، نقاشی و نویسندگی میکنند!". این موجب میشه که اونا به صورت دیوانه واری کارآمد و مفید باشن.

به گفته میهای چیکسنتمیهای (mihaly csikszentmihalyi) -بله، اسمشو درست خوندید!- : "مهارت هایی که واقعا داریم مشخص نمیکنه چه حسی داشته باشیم، بلکه مهارتهایی که فک میکنیم توش خوب هستید این کار رو میکنه"حالا اصن معنی این جمله چیه؟ 

خب درواقع، اگر فک میکنین توی یک کاری خوب هستید - چه واقعا باشید چه نباشید- شما اون کار رو انجام خواهید داد. اگر فکر کنید توی کاری خوب نیستید، شما اون کار رو انجام نمیدید. 

میخوای گیتار زدن یاد بگیری؟ پس یک گیتار بردار و مثل یک مرد دیوانه شروع کن به نواختن! از شما میخوام که بدترین و گوش خراش ترین صدای ممکن رو ازش دربیارید.

 میخوای اون مقاله تاریخ رو تمام کنی؟ پس microsoft word رو باز کن و چرند ترین متنی که تو زندگیت میتونی بنویسی، بنویس! تو از آدم کمالگرایی که یکجا نشسته و نگران بی نقص بودن چیزهایی که انجام میده و در نهایت هیچ کاری نمیکنه، مایل ها و کیلومترها جلوتر خواهی بود. یادتون باشه که دنیا به مفید و کارآمد بودن پاداش میده، نه بی نقص بودن. 


درس دوم: تصمیم بگیر کی و کجا

ما همه تجربه کردیم، با دوستات رفتی بیرون و جیمی میگه "گرسنه ای؟" و ادی میگه: "نمیدونم… یجورایی آره، تو چی؟"

-"آره، چی به نظرت بخوریم؟"

-"نمیدونم"

-"ساندویچ؟ کنتاکی؟"

-"برام فرقی نداره"

و این چرخه تا ابد ادامه پیدا میکنه. قبل از اینکه خودت بفهمی یک ساعت شده بالاخره دوستت دیلان میاد و میگه:" میریم کنتاکی، سوار ماشین بشید یا غذا بی غذا!". 

در واقع دیلان تصمیم گرفت "کی و کجا"، نتیجتا بقیه هم بالاخره تصمیم گرفتن برن تا شام بخورن. اغلب میگیم اون کتابو بعدا مینویسم، با اون دوست بعدا قرار میزارم، یا بعدا میرم میدوم. و اگه تصمیم نگیریم کی و کجا، هیچوقت اون کار هارو عملی نمیکنیم و زمان زیادی هم تلف میشه.


درس سوم: چه کارهایی نباید بکنیم

به همون اندازه کارهایی که باید بکنید مهمه. لیست کارهایی که باید بکنید ممکنه شامل سه تا کار باشه : 1) 30 دقیقه کتاب بخون 2) 60 دقیقه ورزش کن 3)90 دقیقه با خانواده وقت بگذرون. 

ولی توانایی شما برای کامل کردن این کار ها ممکنه توسط حواس پرتی ها دچار وقفه بشه. ممکنه وسط خوندن کتاب باشید که دوستتون متیو زنگ میزنه، قبل از اینکه متوجه بشی 60 دقیقه گذشته و خوندنتو تموم نکردی.

 برای از بین بردن این حواس پرتی میتونی یه کار به لیست "کار های که نباید بکنیم" اضافه کنی که میگه "زمان کتاب خوندن، گوشی رو خاموش کن". 


درس چهارم: یک محیط دور خود ایجاد کن تا تو رو وادار به کاری که میخوای بکنه

یک افسانههست که میگه: شیری بوده که تمام وقت روی سنگی در بالای تپه استوار می نشست تا کسائی که به پارک سر میزنن شیر رو ببینن.بعدها مشخص شد که  دمای سنگی که شیر روش میشینه کنترل میشده، در روزهای سرد سنگ گرم و در روزهای گرم سنگ سرد میشد. لازم نبود که شیر رو تربیت کنی یا با طناب به سنگ ببندیش یا امیدوار باشی از منظره خوشش بیاد. 

فقط کافیه سنگ رو به مکانی تبدیل کنی که دوست داشته باشه روش بشینه.

نمونه واقعی این افسانه میتونه نصب یک پنکه (فن) در دفتر کارتون هنگام تابستون باشه و یک هیتر زمان زمستون. کی دلش میخواد توی دمای 40 درجه کار کنه؟

خلاق باش، شاید دویدن با یک گروه جذاب تر از تنهایی دویدن باشه.  یا شاید بتونی با لبتابت توی پارک محل خونتون کار کنی- به جای اینکه توی مکان بسته باشی-. 


درس پنجم: نقشه هجده دقیقه ای

پیتر-نویسنده کتاب- معتقده که فقط هجده دقیقه از روز میتونه ساعت ها غیر کارآمدی شما رو نجات بده. لم کار اینه که تمرکز خودتون رو سنجیده و عاقلانه انتخاب کنید و به صورت ثابت تمرکزتون رو در طول روز یادآور بشید. حالا براتون فرآیند 18 دقیقه ای رو میگیم تا اینکار رو انجام بدید. 

قدم اول: "پنج دقیقه در صبح وقت بگذارید تا تصمیم بگیرید چه کارهایی روزتونو موفقیت آمیز میکنه". این کار هارو توی تقویم خودتون زمانبندی کنید.

قدم دوم:"هر یک ساعت تمرکز خودتونو بازیابی کنید". ساعت خودتونو تنظیم کنید تا هر یک ساعت زنگ بزنه، وقتی صداشو شنیدی نفس عمیق بکش و از خودتون بپرسید که آیا یک ساعت گذشته خود رو مفید بودید، اگر جواب نه بود، روی کاری که باید بکنید تمرکز کنید.

قدم سوم:"هر بعد از ظهر پنج دقیقه وقت بگذارید تا روز خودتونو بررسی کنید". چطور گذشت؟ آیا کاری مونده که باید انجام بدید؟

به طور خلاصه یاد گرفتید:

1.    ناقص بودن بهتر از بی نقص بودنه .

2.    تصمیم بگیریم کی و کجا کاری رو انجام بدیم.

3.    نباید ها به اندازه باید ها مهم هستن.

4.    محیطی فراهم کنید تا شما رو وادار به کاری کنه که میخواید انجام بدید.

5.    نقشه هجده دقیقه ای.


خلاصه صوتی کتاب 18 دقیقه

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب 18 دقیقه و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب 18 دقیقه »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...