0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب اول سود

نوشته: مایک میخالوویچ

دسته بندی: خلاصه کتاب‌های صوتی رایگان کتاب های پول و سرمایه‌گذاری کتاب های توسعه فردی کتاب های کارآفرینی کتاب های بازاریابی و فروش کتاب های مدیریت و رهبری

این کتاب کلی راه‌حل ساده برای مدیریت مالی پیشنهاد می‌کنه تا کسب‌وکارهای کوچک بتونن با کمک آن از بحران مالی جلوگیری کنن و به سود برسن. پس اگه کسب و کاری دارین یا می‌خواین یه بیزینس راه بندازین و در مرحله شروع هستین، گوش دادن به این خلاصه کتاب براتون واجبه!

خلاصه متنی رایگان کتاب اول سود

فک می‌کنی یه کسب و کار به زمان زیادی نیاز داره تا به سود برسه؟

یه استارت اپ که دیگه هیچی، حالا حالاها نباید به سود فک کنه. درسته؟ نه. درست نیست. 

این چیزیه که مایکل میخالوویچ توی کتاب «اول سود» درباره‌ش حرف می‌زنه و بهت می‌گه چطور و چرا رسیدن به سود باید اولویت مسیر کسب و کارت باشه.

 پس اگه تو نقطه‌ی شروع یه کسب و کار واستادی، از این کتاب غافل نشو.

داشتن یه ایده، پشتکار زیاد و مجموعه‌ای از مهارت‌ها، برای راه‌اندازی یک کسب ‌و کار، واسه‌ي اکثر کارآفرینا حسی مثل در اختیار داشتن  چوب جادوعه.

 اما این چوب جادو، وقتی کسب ‌و‌ کار اونها تبدیل به هیولای هزینه‌خوری بشه که حساب‌های بانکیشون رو تا ته خالی کنه، می‌تونه برعکس تبدیل به یه کابوس بشه!

اشتباهی که اکثر کارافرینا مرتکب می‌شن اینه که به محض فروش، سعی می‌کنن که بخش بزرگی از سودشون رو خرج توسعه کسب و کار کنن و در نتیجه هزینه‌هاشون رو افزایش بدن. 

ولی، وقتی همه‌ی درامد مجموعه برای توسعه مصرف بشه، طبیعتا دیگه سودی درمیون نخواهد بود. اما اونا فک می‌کنن که اشکالی نداره، چرا؟

چون یک روز خواهد رسید که کسب و کارشون انقد بزرگ بشه که چندین برابر سود کنن!


 متاسفانه، اون روز هرگز نخواهد رسید؛

چون وقتی فروش به هر دلیلی کم بشه، هزینه‌ها با کاهش اون دیگه پایین نمی یان و اینجاست که سرمایه و دارایی مجموعه مثل خون از بدن یه خرس زخمی سرازیر می‌شه و اون کسب و کار، سرنوشتی جز مرگ نخواهد داشت.

نکته دقیقا همینجاست که این مسیر لازم نیست به این شکل طی بشه.

درواقع چیزی که اکثر کارافرینا بهش باور ندارن اینه که تو می‌تونی کسب و کارت رو توسعه بدی، و همزمان از همون روز اول سوددهی داشته باشی. 

چطور؟ راه‌حل اینه که از اون فرمول معروف قدیمی که می‌گه فروش منهای هزینه‌ها سود رو تعریف می‌کنه سراغ این فرمول بریم که می‌گه:

فروش، منهای سود، می‌شه هزینه‌ها.

یعنی به جای اینکه همه‌ی هزینه‌ها رو از مقدار فروشتون کم کنید و هرچی که موند رو به عنوان سود در نظر بگیرید، اول مقدار مشخصی رو به عنوان سود از فروش بردارید. بعد از هر چیزی که موند، هزینه‌ها رو پرداخت کنید. 

گرچه اینکار در ظاهر تغییر بزرگی به حساب نمی‌یاد اما می‌تونه به طور کلی شکل کسب و کار شما رو عوض کنه و اون رو از یه زامبی هزینه‌خود، به یه ماشین چاپ پول تغییر بده.

اگه داری با خودت فک می‌کنی که چون تو فعلا کسب و کاری نداری پس بهتره گوش دادن رو متوقف کنی و بری سراغ یک کتاب دیگه باید بهت بگم که، اصول «اول سود» فقط دربارهکسب و کار نیست و می‌تونی ازشون توی سرمایه‌گذاری‌ها و دخل و خرج‌های فردی هم استفاده کنی.


سیستم «اول سود» بر پایه چهار اصل بنا شده که شاید براتون جالب باشه،

 چون این اصول همون اصولی هستن که میلیون‌ها انسان توی دنیا دارن ازش هر روز پیروی می‌کنن، البته نه برای مسائل مالی، بلکه برای کاهش وزن و فیت موندن. کدوم اصول؟


1.از بشقاب کوچک‌تر استفاده کن

2.چند وعده غذا بخور

3.  جلوی هوس رو بگیر

4.و استمرار داشته باش


بریم سراغ اصل شماره‌ی یک «اول سود» : بشقابت رو کوچک کن

وقتی توی یه بشقاب بزرگ غذا می‌خوری، ناخوداگاه سعی می‌کنی که اونرو پر کنی، بعدشم خب ترجیح می‌دی که همه‌ی غذا رو تا ته بخوری حتی اگه سیر شده باشی.

 اما اگه از بشقاب کوچک‌تری استفادی کنی، خودبه‌خود غذای کمتری بر می‌داری که این یعنی کالری کمتر. درنتیجه، به مرور زمان، وزن کم می‌کنی. ربطش به کسب و کار چیه؟

همونطور که کوچک کردن اندازه بشقاب به کم کردن وزن در مرورزمانکمک می‌کنه، محدود کردن بودجه جاری کسب و کار شما هم باعث کاهش هزینه‌های کلی شما می‌شه. پولی که شما از هر فروش جمع می‌کنید، توی چهار بشقاب سرو می‌شه. 

بشقاب اول بودجه جاری که یعنی همه هزینه‌هایی مثل اجاره، قبض‌ها، دستمزدها،  تبلیغات و ... . 

بشقاب دوم که حقوق و مزایای صاحب کسب و کار هست

بشقاب سوم مالیات و در نهایت بشقاب چهارم که می‌شه سود.

به طور معمول بشقاب بودجه جاری، بشقاب که نه یه دیس بزرگه! بعضی از کسب و کارها تا ۸۰ درصد درامدشون رو برای هزینه‌های جاری پرداخت می‌کنن.

 اگه شما به طور معمول ۸۰ درصد هر فروشتون رو برای پرداخت هزینه‌های جاری کنار بذارید اما به یه دلیل ناگهانی مجبور بشید که این میزان رو به ۷۰ درصد کاهش بدید چه اتفاقی می‌افته؟ خودبه‌خود راهی پیدا می کنید که کارتون رو با هزینه کمتری انجام بدین!

 همه ما می‌تونیم همیشه راه‌حلهای بهتری پیدا کنیم، منتهی شرطش اینه که تحت فشار قرار بگیریم و نیاز پیدا کنیم. فقط به اخرین باری که خمیر دندونت به اخرش رسید بود فک کن.

 روزای اولی که اون خمیر دندون رو خریده بودی احتمالا از اول تا اخر مسواکت رو با یه لایی پر و پیمون ازش پر می‌کردی ولی وقتی به اخرش می‌رسه، حاضری با گذاشتن یک دهم اون مقدار روی مسواکت، مسواک بزنی. 

قانون پارکینسون می‌گه که وقتی ما مقدار زیادی از هرچیز داشته باشیم، چه غذا، چه زمان، چه پول یا حتی خمیر دندون! تمایل داریم که بیشتر ازون چیز مصرف کنیم اما وقتی مجبور بشیم که با میزان کمتری کار کنیم به شکلی ناگهانی انسان‌هایی متفکر و چاره جو می‌شیم و می‌فهمیم که خیلی کمتر از چیزی که فک می‌کردیم نیاز داریم.

 توی کسب و کار اگه بخش بیشتری رو به سود اختصاص بدی و هزینه‌های جاری رو محدود کنی، مجبور می‌شی که روند کاریت رو بهینه‌سازی کنی و هزینه‌های اضافی رو قطع کنی. 

مثلا شاید بتونی نرم افزاری رو پیدا کنی که جایگزین بعضی فرایندها توی کارت بشه یا تصمیم بگیری به جای کار توی دفتر، از کارمندهات بخوای از خونه‌هاشون دورکاری کنن.

جایی توی کتاب، کارافرینی از تیمش می‌پرسه: « چطوری می‌تونیم کاری که الان داریم انجام می‌دیم رو با یک سوم همین هزینه جلو ببریم؟» 

کم کردن هزینه‌ها تا حدود دو سوم کمی غیر منطقی به نظر می‌رسه اما اگه این سوال رو هر روز از خودت بپرسی از بینش خلاقانه‌ای که درون خودت شکل می‌گیره و تاثیرش روی مدیریت کسب و کارت شگفت زده خواهی شد.


اصل شماره دو «اول سود»:‌ وعده‌ها رو اولویت‌بندی‌ کن

اگر اولین وعده‌ی غذایی که می‌خوری سالادی پر از سبزیجات متنوع و غنی از مواد مغذی باشه، احتمالا توی وعده‌های غذایی بعدی دچار پرخوری نخواهی شد. 

خب ربطش به کسب و کار چیه؟ اگه با پولی که از فروشت بدست میاری، قبل از هر چیز، بخش مربوط به سود رو جدا و اون روی توی حساب بانکیش بریزی، به طور طبیعی دیگه تمایلی برای ولخرجی و هزینه‌های اضافی نخواهی داشت. 

در واقع سود برای شخصیت کسب و کار تو مثل مواد مغذی برای شکمت می‌مونه، چون سود کردن از سه طریق به انسان حس لذت می‌ده: 

اول از همه سود کردن مثل دریافت پاداش می‌مونه. آخر روز، وقتی که سود می‌کنی اون رو بین خودت و تیمت تقسیم می‌کنی و می‌تونید اون رو برای هر چیزی که دوست دارید هزینه کنید. 

دوم اینکه سود کردن باعت می‌شه همیشه مقداری پول برای شرایط اضطراری یا بحرانی اماده داشته باشید که مخصوصا برای کسب و کارهایی که شرایط کاری پر استرسی دارن، یه جور آسودگی خاطر به حساب میاد.

سوم اینکه سود کردن بهترین معیار برای سنجش میزان موفقیت و سلامت و کسب و کار شماست. اگه شما موفق بشید که به طور ثابت روند سود کردنتون رو بهبود ببخشید یعنی دارید توی مسیر درست قدم بر می‌دارید. برعکس، اگه این روند بشکنه یا منفی بشه، کسب و کار شما داره بهتون هشدار می‌ده که حتما مشکلی وجود داره یا باید چیزی تغییری کنه.


حالا اگه هنوز به سود نرسیدی، یا فک می‌کنی که توقع سریع به سود رسیدن برای یه استارت اپ یا کسب و کار نو پا اشتباهه، پس خیلی کوچیک شروع کن.

هربار، تنها یک درصد از هر فروشت رو به حساب بانکی مربوط به سود خودت بفرست. اون یک درصد تاثیری روی کسب و کار تو نخواهد داشت، حتی به عنوان سود هم رقم قابل توجهی به حساب نخواهد اومد اما، خود این عمل، یعنی قرار دادن بخشی از فروشت توی حساب بانکی مربوط به سود، نمادینه و تاثیری قدرتمندی روی نگاه تو به کسب و کارت می‌ذاره.

 این کار باعث می‌شه تا انگیزه بیشتری داشته باشی تا روی بهترین محصولات و خدماتت کار کنی و با فاصله گرفتن از سطح کاری متوسط، خودت رو به بالاترین سطحی که می‌تونی نزدیک کنی که این یعنی:‌سود بیشتر.

به بیان دیگه، به محض اینکه سود کردن رو تو اولویت اول خودت قرار بدی، روی بهترین عملکرد خودت متمرکز می‌شی و در نتیجه شروع به رشد می‌کنی.


اصل شماره سه «اول سود»:‌  هوس‌ها رو دور بریز

اگه هله هوله‌های توی کابینت و یخچال خونه رو دوربریزی، اونوقت وقتی دلت شکلات بخواد، مجبوری تا نزدیک‌ترین فروشگاه بری و یه شکلات برای خودت بخری، اینجوری همه کالری‌ای که اون شکلات وارد بدنت می‌کنه رو قبلا سوزوندی.

خب، حالا این چطور به کسب و کارت ربط پیدا می‌کنه؟ اگه حساب بانکی مرتبط با سودها رو از بقیه جدا کنی، یا حتی تبدیل به سپرده یا سرمایه گذاری کنی که نقد شوندگیش هم دیرتر باشه، اینطوری باعث می‌شه که کمتر وسوسه بشی تا برای سایر هزینه‌هات به حساب مرتبط با سود خودت دست بزنی. 


اصل شماره چهار «اول سود»:‌  استمرار داشته باش

اگه بین وعده‌های غذاییت بیش از حد فاصله بندازی، احتمالش زیاده که توی وعده‌ی بعدیت پرخوری کنی و کالری زیادی وارد بدنت کنی، اما، اگه وعده‌های غذاییت رو به چند وعده‌ي کوچیک توی طول روز تقسیم کنی، می‌تونی گرسنگی تو کنترل و از پرخوری جلوگیری کنی. 

ربط این به کسب و کار؟ خب، اگه بین بررسی‌های مالی کسب و کارت فاصله‌ی زیادی بیوفته، ممکنه خودت رو فریب بدی که احتمالا داری عالی جلو می‌ری و بعدش هزینه‌هایی رو برای خودت بتراشی که فک می‌کنی از پسشون بر میای.

 توی سیستم سود اول، اول و نیمه‌ی هر ماه، یه اسکن سریع یک دقیقه‌ای از پنج حساب خودت رو باید انجام بدی:

حساب درامد

حساب بودجه جاری

حساب حقوق و مزایای صاحب کسب و کار

حساب مالیاتت

و حساب مرتبط با سود.

این کار نه تنها باعث می‌شه که قبض‌ها و بدیهی‌ها رو به موقع پرداخت کنی بلکه بهت کمک می‌کنه که نسبت به عملکرد کسب و کارت همواره هشیار باشی و بتونی مشکلات رو بر طرف کنی.

حالا که چهار اصل سیستم اول سود رو شناختی، بیا همشون رو کنار هم بذاریم و شروع کنیم. 


قدم اول

پنج تا حساب باز کن و اونها رو به ترتیب نامگذاری کن:‌درامد، جاری، حقوق و مزایای صاحب کسب و کار ، مالیات و سود


قدم دوم

مشخص کن که در حال حاضر چه درصدی از درامد کلی رو به هر کدوم از اونها اختصاص می‌دی. مثلا بنویس جاری ۴۰ درصد. اگه در حال حاضر هیچ درصدی رو به سود اختصاص ندادی، جلوی سود بنویس یک درصد، و یک درصد از یکی از گزینه‌های دیگه کم کن.


قدم سوم

هدف گذاریت از درصد مورد نظر برای هرکدوم رو مشخص کن. نویسنده‌ی کتاب، مایکل میخالوویچ، اینجا به کمک تو میاد. 

مایک هزاران کسب و کار کوچیک رو بررسی کرده و تونسته میانگین درصدی رو که کسب و کارهای سالم به هر بخش اختصاص دادن دربیاره. 

مایک متوجه شده کسب و کارهایی که بین ۰ تا ۲۵۰ هزار دلار در ماه درامد داشتن، ماهانه ۵ درصد به سود، ۱۵ درصد مالیات، ۵۰ درصد هزینه‌های جاری و ۳۰ درصد به حقوق و مزایای صاحب کسب و کار اختصاص داده بودن اما کسب و کارهایی که بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلار در ماه درامد داشتن، ۱۰ درصد به سود، ۳۵ درصد به هزینه‌های جاری، ۱۵ درصد به مالیت و ۴۰ درصد به حقوق و مزایای صاحب کسب و کار اختصاص داده بودن. 


قدم چهارم

اول و پونزدهم هر ماه، همه درامدت رو که به حساب اصلی واریز کردی، بین بقیه‌ حساب‌ها، بر اساس درصد‌هاشون پخش کن. یادت باشه که اول از همه پول مرتبط با بخش سود رو منتقل کنی.


قدم پنجم

هر ماه یک درصد به سود اضافه و از بخش مرتبط با بودجه جاری کم کن تا به هدف گذاری نهاییت برسی. 


و قدم ششم،

یه حساب بانکی مجزا توی یه بانک دیگه برای سود و مالیات باز کن و کم کم پول‌های اون بخش‌ها رو به اون حساب‌ها منتقل کن تا کاملا از جلوی چشمت دور باشن


اگه از اصول سیستم «اول سود» پیروی کنی، به مرور و اروم اروم هزینه‌های اضافی‌تو کم می‌کنی و در عوض سود بیشتر و فرصت توسعه کسب و کارت رو پیدا می‌کنی و کسب و کارت به جای یه هیولای هزینه‌خور، به ماشین چاپ پول تبدیل می‌شه چون تو سود کردن رو تبدیل به یه عادت کردی نه اتقافی توی اینده. این پیامیه که مایکل میخالوویچ توی کتاب «سود اول» درباره‌ش حرف می‌زنه.

خلاصه صوتی کتاب اول سود

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب اول سود »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...