0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب باشگاه 5 صبحی‌ها

نوشته: رابین شارما

دسته بندی: کتاب های سبک زندگی کتاب های ایجاد تغییر

رابین شارما میگه ساعت 5 تا 6 صبح، ساعت موفقیته، چرا؟ چون توی این زمان امکان پرت شدن حواس شما به شدت پایین میاد و به شما دیدگاه خیلی بهتری نسبت به روزی که در پیش دارید میده. پس اگه دنبال اینی که هر روز خودت رو عالی شروع کنی، این کتاب رو از دست نده.

خلاصه متنی رایگان کتاب باشگاه 5 صبحی‌ها

لئوناردو داوینچی میگه که یه آدم نمیتونه رو هیچ چیز کوچیک یا بزرگی تسلط داشته باشه تا وقتیکه به خودش غلبه کرده باشه.

 شما هیچ زمانی بهتر از ۵ تا ۶ صبح برا شناختن خودتون پیدا نمیکنی . رابین شارما نویسنده کتاب باشگاه پنج صبحی ها  میگه که این ساعت ساعت موفقیته .چرا ؟ چون توی این زمان امکان پرت شدن حواس شما به شدت پایین میاد و به شما دیدگاه خیلی بهتری نسبت به روزی که در پیش دارید میده . سکوت و آرامشی که ساعت ۵ تا ۶ صب داره به شما این امکان رو میده که خیلی عمیق تر روی خودتون کار کنید و توی زندگیتون به اعتماد به نفس و آرامش بیشتری برسید . توی کتاب باشگاه ۵ صبحی ها رابین شارما یه فرمول ۶۰ دقیقه ای به ما میده که باعث میشه که شما اول صبح برای رشد شخصیت خودت تلاش کنی . و اسم این فرمول ۶۰ دیقه رو فرمول ۲۰/۲۰/۲۰ میزاره.خب یعنی چی؟ 

این فرمول میگه که ۲۰ دقیقه ی اول صبح خودت ، یعنی ۵ صبح که بیدار شدی از ۵:۰۰ تا ۵:۲۰  فعالیتی رو انجام بده که باعث شه بدنت شروع به عرق کردن کنه . ۲۰ دقیقه دومش رو بشین به زندگیت و برنامه هایی که قراره امروز انجام بدی فکر کن . و بیست دقیقه ی اخر که میشه ۵:۴۰ تا ۶:۰۰ ، در جهت رشدت تلاش و مطالعه کن.

حالا دلیل این کارا چیه؟ 

۲۰ دقیقه‌ی اول یعنی همون عرق کردن با دوچرخه سواری یا طناب زدن ، باعث میشه که داروخونه ی فرضی مغز شما با کامیونی پر از موادی که باعث میشن شما باهوش تر بشی پر بشه . این کامیون فرضی ما ، بارش نوروتروپیک هست . نوروتروپیک یه پروتئین طبیعیه که مغز انسان تولیدش میکنه و باعث میشه که رابطه ی بین سلول های مغز بهتر برقرار بشه  و این پروتئین کمک میکنه که بهترفکر کنی و سریعتر یاد بگیری. 

این کامیون فرضی که میخواست وی داروخونه‌ی مغز ما تخلیه بار کنه یه سری انتقال دهنده عصبی مثل دوپامین و سرتونین و نیو برن هم داره که این انتقال دهنده های عصبی کمک میکنن که بهتر تمرکز کنی و باعث میشن که شما کمتر حواست پرت شه. همین چیزی که مغز ما فقط با ۲۰ دقیقه فعالیت بدنی عرق اور میتونه به صورت  رایگان تولیدکنه رو شرکت های داروسازی هزاران دلار از شما پول میگیرن تا این دارو رو بهتون بدن ولی ما میتونیم خودمون با رعایت کردن این ۲۰ دقیقا این دارو رو به صورت رایگان از مغز خودمون دریافت کنیم .

اگه شما میخوای یه ورزشی رو انجام بدی که باعث شه عرق کنی اما انگیزه شروع کردنش رو نداری میتونی مثلا کفش و لباس ورزشیتو بزار کنار تختت یا پلی لیست اهنگ های مخصوص ورزشتو درست کن یا از شب قبل برنامه ورزشیتو بریز تا وقتیکه ساعت ۵ صبح رسید و به زور از رختخواب در اومدی سریع شروع به ورزش کنیچون که ورزش کردن و عرق کردن باعث میشه که شما هرروز باهوش تر بشی . دریافت‌ها 

الان ساعت پنج و بیست دقیقه ی صبحه . که تایم بیست دقیقه ی دوم یعنی 

۵:۲۰ تا ۵:۴۰ دقیقه ی صبحه.بدون فکر کردن و برنامه ریزی مناسب شما مثل یه قایق سرگردون روی آبی که بدون هدف حرکت میکنه تا به یه خشکی برسه و کل زندگیت کاملا تصادفیه و روی برنامه ای پیش نمیره اما شما‌میتونی تصمیم بگیری که یک رو اوضاع رو کنترل کنی و برای روزت هدف و برنامه مشخص کنی . با این ۲۰ دقیقه فکر کردن یا انعکاس روزانه شما میتونی بشینی فکر کنی که من امروز میخوام چیکار کنم و برنامه ی مناسبم رو توی این ۲۰ دقیقه بنویسم و کنترل روزم رو به دست بگیرم و با جریان زندگی مقابله کنم . با اینکار شما روی قایق سرگردون زندگیتون یه موتور گذاشتین و مشخص میکنین که کجا میخوای بری و چی میخوای.


برای به دست گرفتن کنترل موتور زندگیمون

صبح تا صبح یه صفحه از دفترچه‌ی برنامه ریزیمون باز میکنیم به چهار بخش تقسیمش میکنیم و توس هر بخش یه سوال از خودمون میپرسیم.

  • سوال اول : چه چیز هایی توی زندگی من  عالی پیش میره ؟
  • سوال دوم : من توی چه کار هایی عالی عمل میکنم؟
  • سوال سوم : میخوام توی چه کاری عالی باشم؟
  • سوال چهارم : چه چیزی باعث میشه امروز من به عالی ترین شکل ممکن رقم بخوره؟

شما میتونی روی هرسوالی که از خودت میپرسی مدیتیشن کنی.چشماتو ببندی نفس عمیق بکشی و اجازه بدی ضمیرناخوداگاهت کنترل رو به دست بگیره و به ذهن خوداگاهت ایده های جدید بده و چون شما ۲۰ دقیقه فعالیت بدنی داشتی و موتور مغزت روشن شده و میتونه به راحتی به سوال هایی که از خودت میپرسی جواب بده. 

موتور روشن مغز ما جواب سوال چه چیزی توی زندگی من عالیه ؟ رو با دیدگاه روشن و باز تری جواب میده و باعث میشه که مغز ما قدردان چیز هایی که توی زندگی به دست اوردیم باشه. زمانیکه از خودمون میپرسیم من توی چه کاری عالی ام؟

مغز ما کاملا دقیق به نقاط قوتمون فکر میکنه و بهمون نشون میده که چقدر میتونیم توی زندگی خودمون و بقیه ارزشمند باشیم وقتی از خودمون میپرسیم " میخوام توی چه چیزی عالی باشم ؟ ذهن شما میاد یه دیدگاه الهام بخش به شما میده و باعث میشه که زندگیتونو به سمت جلو پیش ببرید  زمانیکه از خودتون میپرسید " من میخوام چیزی امروزم رو عالی کنه؟ " موتور ذهن شما  میاد فرمون قایق زندگی رو به سمت اهدافت هدایت میکنه. مثلا به خودت میگی من میخوام امروزم رو صرف اون پروژه ای کنم باعث میشه به جلو برم و پیشرفت کنم. رابین شارما میگه که بخش اخر ۵ تا ۶ صبح که میشه ۵:۴۰ تا ۶ صبح ، بخش طراحی و برنامه ریزی یک روز از زندگی زیبای شماس.

برنامه ریزی توی ۲۰ دقیقه ی دوم خیلی برامون اسونه چون که ما با استفاده از ۲۰ دقیقه‌ی اول آب های خروشان ذهنمون رو اروم کردیم  و ذهنمون الان بیدار و خلاقه. توی بیست دقیقه ی سوم ما میتونیم زندگی الگو هامون و افراد موفقی که میخوایم شبیهشون باشیم رو مطالعه کنیم یا مثلا اگه میخوایم سرمایه گزار موفق مثل جمال پالتیو ، کیتی وود و رد دالیا باشیم میتونیم بیایم کتاب ها سالنامه ها و مصاحبه هایی که اون شخص موفق انجام داده رو با هدف یادگیری دنبال کنیم .

اگر برنامه ی ۲۰/۲۰/۲۰ رو اجرا کنیم و ساعت ۵ صبح بیدار بشید با انرژی باورنکردنی ای رورتونو شروع میکنین اما اگه برنامه ی ۹:۳۰ رو اجرا نکنید انرژی ای که از۵ صبح به دست اوردین کاملا از بین میره و تمرکزتون میاد پایین . هر شب ما به ۵ چرخه خواب نیاز داریم تا خواب شبانه عالی رو تجربه کنیم .

میانگین زمان خواب هر چرخه ۹۰ دقیقه‌س ، پس اگر ۹:۳۰ شب بخواییم  . ۵ چرخه کامل خواب رو تا ساعت ۵ صبح تجربه میکنیم و فرداش احساس شادابی میکنیم. چون زمانیکه شما می‌خوابید سلول های مغز تا ۶۰ درصد از اندازه طبیعی خودشون کوچیکتر میشن تا مایع بین نخاعی مواد زایدی که در طول روز از سلول ها ساخته شده رو راحت تر از بین ببره . بدون کامل کردن این ۵ چرخه مغز شما نمیتونه عملکردی خیلی خوبی در طول روز داشته باشه. 

اگر همیشه دیر میخوابید و ساعت ۹:۳۰ شب خوابیدن براتون سخته . میتونید از ساعت ۸ دستگاه های دیجیتال مثل گوشی موبایل ، تلویزیون ، لپتاپ و ... رو خاموش کنید و بیدار بودنتون رو صرف کتاب خوندن پیاده روی یا مدیتیشن کنید .

رابین شارما اخر این کتاب میگه که برای به دست اوردن نتایج و اهدافی که شاید ۵ درصد از افراد موفق داشتن باید کاری رو انجام بدیم که ۹۵ درصد از مردم دوس ندارن انجامشون بدن . ۹۵ درصد از مردم حاضر نیستند ۵ صبح بیدار بشن و روی خودشون کار کنن . اگر میخوای به اهداف و موفقیت های استثنائی برسی نیاز به یک سری عادت های استثنائی داری که هر کسی انجامشون نمیده . مثلا بلند شدن از تخت گرم و نرمت ساعت ۵ صبح واقعا قرار نیست اسون باشه  ولی وقتی که ۲۰ دقیقه ورزش کنی ، ۲۰ دقیقه به برنامه هات فکر کنی و ۲۰ دقیقه به از الگو ها و افراد موفق چیز های سازنده یاد بگیری ، قدر ۵ صبح بیدار شدن و نظم و انضباطی که به زندگیت دادی رو بیشتر میدونی.

اینا پیام های کلی کتاب باشگاه ۵ صبحی ها بود.

امیدوارم لذت برده باشید.


خلاصه صوتی کتاب باشگاه 5 صبحی‌ها

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب باشگاه 5 صبحی‌ها و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب باشگاه 5 صبحی‌ها »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...