0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب ۱۵ راز مدیریت زمان

نوشته: کوین کروز

دسته بندی: کتاب های مدیریت زمان

اگه همیشه وقت کم میاری و به کارات نمی‌رسی یا برات سواله که آدمای موفق دنیا چطوری زمانشون رو مدیریت می‌کنن، پیشنهاد می‌کنیم این خلاصه صوتی رو حتما گوش کن.

خلاصه متنی رایگان کتاب ۱۵ راز مدیریت زمان

اهمیت زمان اونقدر زیاده که اگه ما هر روز یه نکته جدید در مورد مدیریت زمان و استفاده بهینه از زمان یاد بگیریم بازم کمه

اگه از شما بپرسن مهم ترین دارایی شما چیه؟ کمتر کسی ممکنه جوابش زمان باشه، شما می تونید خونه ای که دارید، اگه از دست بدین دوباره به دستش بیارید می تونید پولتون پس بگیرید اما زمان خودتون رو نه.

شما هر شبانه روز 24 ساعت در اختیار دارید پس اگه نتونید به بهترین شکل ممکن ازش استفاده کنید اون رو از دست دادین و هیچ وقت اون زمان بهتون برنمی گرده.

 این حقیقت کمی مارو می ترسونه و اگه نتونیم مدیریتش کنیم دچار استرس و اضطراب میشیم و اوضاع بدتر میشه. هدف ما فقط پر کردن زمان نیست، هدف ما استفاده عاقلانه از زمان.

اگه هر روزتون شبیه یه برگه سفید در نظر بگیرید مهمه که اون رو با چی پر می کنید و چه نقشی روی اون می کشید. وقت طلاست، تا آخر این خلاصه کتاب همراهمون باش تا بتونی راهکارهای مدیریت زمان رو یاد بگیری و از این طلای با ارزش محافظت کنی.

خالق کتاب، کوین کروز نویسنده‌ مشهور و موفق آمریکایی اولین کسب و کار خودش رو زمانی که فقط 22 سال داشته شروع کرده و الان صاحب چندین کسب و کار میلیون دلاری و یه کارآفرین موفق محسوب میشه.

 کروز به سخنرانی درباره رهبری و موفقیت کسب و کارها شهرت داره  و از سمت موسسه‌‏ اعتماد در آمریکا جزو 100 راهبر ‌برتر در حوزه‌‏ی کسب ‏و کار شناخته شده. این کتاب جزو پرفروش ترین کتاب های نویسنده در نیویورک تایمز و کوین کروز در اون به مخاطباش خیلی صمیمانه و با دلسوزی، راهکارهای مدیریت زمان رو آموزش میده.

 ما هم وقت هدر نمیدیم و بریم با هم این خلاصه کتاب آموزنده رو بشنویم.

دنیای امروز با سرعتی ورای تصور ما در حال پیشرفت و جلو رفتنه. ما باید خودمون رو با این جهان پرشتاب هماهنگ کنیم وگرنه خیلی زود عقب میفتیم و راه برگشتی وجود نداره.

 اگه دوست داریم آدم موفقی باشیم و بعدا حسرت لحظه های الانمون رو نخوریم، باید زمان محدودمون را طوری مدیریت کنیم تا بتونیم به تموم فعالیت ‌هایی که برای خودمون در نظر گرفتیم، برسیم.

 کمتر کسی رو پیدا می کنیم که بتونه زمانش رو به درستی مدیریت کنه و در طول روز به همه کارهاش برسه. متاسفانه اکثر ما بلد نیستیم زمانمون رو به درستی مدیریت کنیم و مدام در حال غر زدن و شکایتیم. 

اما باید بدونیم با غر زدن و ناراحتی راه به جایی نمی بریم و بهتره روش های درست مدیریت زمان رو یاد بگیریم. اکثر ادمای موفق که بیزنس های زیادی هم دارن، هیچ وقت از نداشتن وقت گلایه نمی کنن چون روش درست استفاده از زمان رو یاد گرفتن.

شما در هر روز 1440 دقیقه زمان دارید و اگه نتونید به افرادی که ازتون می پرسن: «یک دقیقه وقت داری؟» نه بگید این دقیقه ها رو یکی یکی از دست میدین. شما قبل از مدیریت زمان باید با مفهموم تمرکز آشنا بشید.

 برای فهمیدن تمرکز باید MIT شخصی خودتون رو تعریف کنید.  MIT   مخفف   Most Important Taskبه معنای مهم ترین وظایفه. یعنی مهم ترین کار هر روز، هر هفته و هر ماه.


درس اول برای مدیریت زمان اینه که شما باید مهم ترین وظایف خودتون رو همون ابتدای روز مشخص کنید. مهم ترین کار باید ملموس و قابل اندازه گیری باشه

این وظایف مهم برای هر کسی متفاوته اما یه قانون کلی در موردش وجود داره. شما باید این وظایف رو بر اساس اهداف و خواسته هاتون مشخص کنید. 

کارهایی مهمه که شما رو به اهداف تون نزدیک تر کنه. کارایی که با ارزش های شما هم راستا باشه و بتونید پایان روز یه ارزیابی درست ازشون داشته باشید. 

راهکار بعدی برای داشتن تمرکز، توانایی نه گفتن به درخواست هاییه که شما رو به جلو نمیبرن. استیو جابز معتقد بود: تمرکز یعنی نه گفتن..


درس دوم مدیریت زمان: بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، گوشی دستتون نگیرید و شبکه های اجتماعی رو چک نکنید

شبکه های اجتماعی و برنامه هاس چت آنلاین، مثل یه باتلاق میمونه که وقتی واردش بشید شمارو در خودش غرق می کنه . پس بهترین تایم روزتون رو با وقت تلف کردن توی فضای مجازی نگذرونید. 

در عوض برنامه ریزی کنید و کارهایی رو انجام بدین که نیاز به تمرکز بالایی داره و می تونه در شما حس خوب به وجود بیاره. خیلی از ما عادت داریم بعد از بیدار شدن از خواب پیام هامون چک می کنیم، اخبار می خونیم و ایمیل های کاری جواب میدیم.

 این کارها مارو خسته می کنه و از طرفی وقت زیادی از ما می گیره و به خودمون میایم و می بینیم نصف روز از دست دادیم و کارامون روی هم تلنبار شده و استرس می گیریم.

مدیریت زمان فقط برای برنامه ریزی و مشخص کردن ساعت برای انجام کارها نیست. ما باید بتونیم کارهایی که باعث اتلاف وقت میشه رو بشناسیم و جلوی اونها رو بگیریم. به عنوان مثال اکثر آدما عادت دارن پیام ها و ایمیل هاشون رو باز می کنن و می خونن اما جوابی نمیدن و اونهارو میبندن تا در فرصت مناسب به اونها جواب بدن. 

بعد از خوندن پیام، جواب اون پیام فقط چند کلمه اس اما وقتی پیام رو می بندیم و بعد برای جواب دادن میایم باید از اول پیام هارو بخونیم و بهشون جواب بدیم. پس در واقع ما برای خوندن پیام ها دوبار زمان گذاشتیم و این یه نمونه اتلاف وقته. اگه کاری شروع کردین همون زمان ادامش بدین و موکولش نکنید به یه وقت دیگه.


درس سوم داشتن یه دفترچه یادداشته. همه آدمای موفق همیشه همراهشون یه دفترچه یادداشت دارن و ایده هاشون رو توی اون می نویسن

ریچارد برانسون کارآفرین بریتانیایی میگه ممکنه به نظر مضحک به نظر برسه اما یکی از وسایل مهمی که من همیشه توی جیبم نگه میدارم یه دفترچه اس برای یادداشت ایده ها و نوشتن کارها. 

یادتون باشه اگه ایده ای به ذهننتون بیاد و شما اون رو ننویسید فردا که از خواب بیدار میشید ممکنه برای همیشه فراموشش کنید. از طرفی نوشتن کارها استرس شمارو کمتر می کنه و کمکتون می کنه ذهن تون رو سروسامون بدین.

مارک تواین، چارلز داروین، جورج لوکاس، لئوناردو داوینچی و کلی آدم موفق دیگه همگی این نظر رو داشتن و از دفترچه یادداشت استفاده می کردن.

همیشه کلی کار برای انجام دادن وجود داره. از طرفی ذهن ما در مواجه با این کارها استرس می گیره و این ترس رو داریم که ممکنه اونها رو فراموش کنیم. 

ایده داشتن دفترچه همراه، کمک می کنه تا هر زمانی که کاری به ذهنمون میاد و فرصت انجامش رو نداریم یادداشتش کنیم تا در فرصت مناسب انجامش بدیم. ما باید اطلاعات مهم رو توی ذهن مون نگه داریم و اطلاعات اضافی رو روی کاغذ بیاریم. 

در جهان امروز برنامه های زیادی برای نوشتن کارها و دسته بندی اونها وجود داره. اگه نگه داشتن دفترچه و بیرون بردن اون برای شما سخته و ممکنه اون رو نتونید هر جایی ببرید، خیلی راحت می تونید از نت گوشی کمک بگیرید و کارهاتون رو اونجا بنویسید.

 اما نکته ای که باید دقت کنید اینه که سمت گوشی رفتن باعث نشه تمرکز شما بهم بریزه و غرق فضای مجازی و اینترنت بشید. هدف ما در استفاده از این روش و نوشتن کارها برنامه ریزی و مدیریت زمانه پس بهتره به این نکته دقت کنید و حواستون حسابی جمع کنید.

درس بعدی در مدیریت زمان، استفاده از اصل پارتو یا همون قانون 80-20 

اصل پاتو میگه: ۸۰% نتایج  از ۲۰% تلاش شما حاصل میشه، پس باید حواستون به اون 20 درصد باشه.

ما باید اون ۲۰% رو شناسایی کنیم و انرژی و زمانمون رو برای اون بذاریم و  از ۸۰% باقیمونده صرف‌ نظر کنیم.

تا حالا به این قانون در زندگی شخصی فکر کردین.

 ۸۰% از درآمد کسب و کار شما رو فقط ۲۰% از مشتریاتون تامین می کنن.

شما فقط 20 درصد از محصولاتتون پرفروشه و سود اصلی رو از اون قسمت به دست میارید.

اگه فقط 20 درصد از مطالب اصلی یه کتاب رو بخونید تقریبا 80 درصد از مفهوم کتاب رو متوجه میشین.


نتایج و موفقیت های شما حاصل 20 درصد از زحمت های شماست

و کلی مثال دیگه که می تونید در اطرافتون ببینید و متوجه این قانون در زندگی روزمره بشید. درک قانون 80-20 کمک زیادی در مدیریت زمان می کنه. نویسنده میگه شما باید 20 درصد از مهم ترین فعالیت هاتون رو بشناسید و با انجام دادن اونها نتیجه 80 درصدی رو به دست بیارین.

درس بعدی استفاده از تقویم زمان بندی کارهاست. کروز قبل از نوشتن این کتاب با افراد موفق زیادی مصاحبه کرده و 

متوجه شده همه اونها یه تقویم برای برنامه ریزی کارها داشتن. نوشتن کارها در دفترچه یادداشت برای سرو سامون دادن به ذهن و کاهش استرس موثره، اما چیزی که باعث میشه ما بتونیم به بهترین شکل، زمانمون رو مدیریت کنیم استفاده از تقویم یا دفتر برنامه ریزیه.

شما می تونید هر روز یه تایمی رو برای انتقال کارهای دفترچه به تقویم در نظر بگیرید و کارهایی که باید انجام بدین رو به ترتیب الویت بنویسید. و زمان انجام اونها رو مشخص کنید.

 هر بار با نگاه کردن به تقویم متوجه میشید، کارهای زیادی برای انجام دارید اما زمان هر کاری مشخصه و نیازی نیست وقتتون رو برای یادآوری و برنامه ریزی هر باره اونها تلف کنید.

درس بعدی برای مدیریت زمان زود بیدار شدنه. آدمای موفق، روزشون رو طوری برنامه ریزی می کنن که قبل از بقیه بیدار بشن و تا ساعت هشت صبح کارهاشون انجام بدن. بهترین زمان برای بیدار شدن ساعت  5 صبحه.

یه روتین صبحگاهی برای خودتون داشته باشین. ورزش، دوش برای سرحال شدن، خوندن مطالب انگیزشی، سپاس گذاری و برنامه ریزی روزانه رو توی روتین صبحتون بگنجونید. سعی کنید صبح ها سراغ گوشی و پیام هاتون نرید و از اینترنت و فضای مجازی تا حد ممکن استفاده نکنید.

یادتون باشه اگه با مدیریت زمان بتونید زمان انجام کارهاتون به حداقل برسونید می تونید از زمان های باقیمونده برای کارهایی که دوست دارید و علاقه شماس استفاده کنید. می تونید زمان بیشتری کنار خانواده باشید، ورزش کنید، با دوستاتون زمان بیشتری بگذرونید و شادتر زندگی کنید.

 امیدواریم بعد از اینخلاصه کتاب بتونید از دقیقه دقیقه زندگیتون بهترین استفاده رو ببرید و به درستی زمانتون رو مدیریت کنید.


خلاصه صوتی کتاب ۱۵ راز مدیریت زمان

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب ۱۵ راز مدیریت زمان و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب ۱۵ راز مدیریت زمان »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...