0
{{item.title}} {{item.subtitle}}
{{item.total|number}} تومان
حذف
سبد خرید شما خالی است.

خلاصه رایگان

از {{model.count}}

کتاب شادترین کودک محله

نویسنده: هاروی کارپ

دسته بندی: کتاب های توسعه فردی کتاب های سبک زندگی کتاب های ایجاد تغییر کتاب های روانشناسی

نگه‌داری از بچه‌ی تازه به دنیا اومده کار سختیه و قطعا یکی از سخت‌ترین قسمت‌هاش برای پدر و مادرها هم آروم کردن بچه موقع گریه کردنه. کتاب شادترین کودک محله نوشته هاروی کارپ درباره این نوشته شده که به شما توضیح بده اولا بچه‌ها چرا انقد گریه می‌کنن و دوما برای اینکه بشه اونا رو آروم کرد، چه راه‌هایی وجود داره. پس اگه به تازگی پدر یا مادر شدید، یا به هر دلیلی با نوزادهای تازه به دنیا اومده سر و کار دارید این کتاب رو از دست ندید.

خلاصه متنی رایگان کتاب شادترین کودک محله

توی این خلاصه درباره این صحبت میکنیم که چطور می‌تونید یه متخصص آروم کردن کودک بشید

میدونید یگان‌های ویژه نیروی دریایی چطور آموزش می‌بینن که مقابل شکنجه‌ها مقاومت کنن؟ اونا برای روزهای طولانی از خوابیدن منع میشن. می‌دونید چطور اونا رو بیدار نگه میدارن؟ با پخش کردن صدای ازاردهنده گریه یه بچه، پشت سر هم!
حالا اگه عضو یگان ویژه نیروی دریایی نیستین اما این شرایط براتون آشناست، پس احتمالا به تازگی پدر یا مادر شدین.

خبر خوش برای شما اینه که برای فرار از این وضعیت می‌تونید یه کارایی بکنید! این خلاصه نه تنها به شما کمک میکنه بفهمید چرا بچه‌ها انقد گریه میکنن، بلکه بهتون یاد میده که چه کارهایی می‌تونید و باید بکنید. آروم کردن بچه‌ها یه مهارته و کاریه که باید تمرینش کرد و تا توش استاد شد. تنهای کاری که شما باید بکنید اینه که پنج تا تکنیک ساده که به ۵ اس (5S) معروف هستن رو یاد بگیرید.

توی این خلاصه شما یاد میگیرید:

-چرا بچه‌ي شما دوست داره هیس هیس کردن شما رو بشنوه؟
-چطور باهوش بودن با زایمان پیش از موعد در ارتباطه؟
-و چرا بچه‌های درشت بچه‌های خوشحالین؟

بچه‌ها گریه میکنن چون قبل از اینکه آماده باشن به دنیا میان

وقتی یه کره اسب به دنیا میاد، آماده دوییدنه، اما بچه انسان چطور؟ جالبه بدونید بچه هیچ جانداری به اندازه بچه انسان بی دفاع نیست. نوزاد انسان حتی به تنهایی و بدون کمک نمی تونه بشینه، بچرخه یا حتی آروغ بزنه!

به دلیل همین آسیب‌پذیر بودن، نوزاد انسان نیاز داره توی محیط امن و باثباتی که توی اون دائما تغذیه میشه قرار بگیره، یعنی همون رحم مادر؛ اما متاسفانه نوزادا حدود سه ماه زودتر از اونکه از نظر جسمانی اماده زندگی باشن به دنیا میان.

حالا چرا ما انقد زود به دنیا میایم؟

برای این سوال باید به مغزهای بزرگمون رجوع کنیم. بقای بشر به همین ذهن پیچیده بستگی داره و نوزاد انسان‌ها هم با سرهای بزرگی به دنیا میان که بهشون همین اجازه رو بده. اگه ما بیشتر از ۹ ماه توی رحم بمونیم، سرمون انقد بزرگ میشه که دیگه توانایی خروج از بدن مادر رو از دست می‌دیم و اونجا گیر میکنیم.
به خاطر همین خروج پیش از موعد، بچه‌ها برای درخواست کمک گریه میکنن و از شما می‌خوان که بهشون جواب بدین. گریه واکنش غریزی نوزاده و تنها راهییه که مطمئن شه ازش مراقبت میشه. وقتی یه نوزاد گرسنه ست، سردشه، نیاز به تعویض پوشک داره یا می‌ترسه اولین واکنشش گریه کردنه.
گریه کردن عادیه و پدر و مادرها نباید با واکنش نشون دادن به هر گریه بچه اون رو لوس کنن. بهش فک کنید، چطور می‌تونید توی همون ماه های اول یه بچه رو لوس کنید؟ البته این هم که اجازه بدید بچه گریه کنه خطرناکه، ممکنه منجر به ایجاد مشکل توی شیر خوردن یا حتی مرگ نا به هنگام بشه.
اکثر بچه‌های گریه‌ای، بیش از حد گریه میکنن چون خیلی زود به دنیا اومدن و تنها ده درصد اونا ممکنه مشکل خاصی داشته باشن در حالیکه بقیه صرفا دلشون برای استراحتگاه نرم و گرمشون توی رحم تنگ شده.
بنابراین وقت بچه شما بر اساس غریزه ش شروع به گریه کرد شما هم به خودتون اجازه بدید که بر اساس غریزه تون نسبت بهش واکنش بدید و عشقتون رو بهش درجا عرضه کنید. خیلی زود بچه‌ی شما یاد میگیره که وقتی شما کنارش هستین احساس ارامش کنه، در غیر این صورت شما لازم دارید یه سری تکنیک برای اروم کردن بچه یاد بگیرید که در ادامه سراغشون میریم.


بچه‌ها یه واکنش خاص برای اروم شدن دارن که هنرمندانه‌ میشه بهش رسید

حتما با واکنش رفلکس زانو توی بدن آشنا هستید، درسته؟ محکم به زیر زانو خودتون بزنید و می‌بینید که به صورت غیر ارادی پای شما به جلو پرتاب میشه. البته این واکنش قطعا قرار نیست به شما کمک کنه که بچه تون رو آروم کنید. اما واکنش دیگه‌ای که همینقد مطمئنه چرا. حتی گریه‌ای ترین بچه‌ها هم یه واکنش خاص برای اروم شدن دارن که ازشون در طول بارداری محافظت می‌کنه و بعد از اینکه پا به دنیا گذاشتن باز ارومشون میکنه.

واکنش آروم شدن بچه‌ها توی آخرین ماه درون رحم شکل می‌گیره، اونم برای اینکه از تکون خوردن بیش از حدشون جلوگیری کنه. این اتفاق خیلی مهمه چراکه توی این مرحله رحم به نسبت سفت‌تر میشه. اگه بچه توی این مرحله بیش‌از حد بچرخه یا تکون بخوره ممکنه تو وضعیتی گیر بیوفته که هم برای خودش هم برای مادر خطرناک باشه.

خبر خوب اینه که، این واکنش بعد از تولد هم باقی می‌مونه، اما فعال کردن اون یکم از ضربه زدن به زانو سخت‌تره. برای این کار ۵ تا استراتژی وجود داره که در ادامه سراغشون میریم؛ البته ممکنه که کمی سخت باشن یا هر بچه نسبت به اونا متفاوت واکنش بده اما ارزش تمرین کردن رو دارن و هر چی شما بیشتر انجامشون بدین بچه شما هم بیشتر و بیشتر باهاش آشنا میشه و بهش واکنش نشون میده.

پس بریم سراغ دوتای اول از ۵ تا اس‌ها یعنی:

قنداق کردن و به پهلو خوابوندن.

بچه رو قنداق کن و به پهلو بخوابون تا واکنش آروم شدنش رو فعال کنی

قنداق کردن بچه به عنوان اولین اس یه راه ساده برای فعال کردن واکنش آروم شدن اونه. ساده اما موثر! چرا؟ خب وقتی شما بچه‌تون رو سفت می‌پیچید در واقع دارید فشار ملایم و دائمی رحم رو براش شبیه‌سازی می‌کنید. وقتی بچه با این فشار ملایم آروم میشه برای واکنش نشون دادن به بقیه تلاش‌های شما هم آماده تره.

اما صب کنید؟ آیا قنداق کردن برای بچه خطرناک نیست؟ بسیاری از پدر و مادرها وقتی می‌بینن که دست و پای بچه‌شون در حال گریه بسته میشه نگران میشن که نکنه اینکار خیلی سختگیرانه باشه، از طرفی هم شایعه‌ای هست که میگه قنداق کردن با سندروم مرگ ناگهانی نوزادان ارتباط مستقیم داره. به هر حال این بسته شدن چیزی نیست که نوزاد رو خوشحال کنه و اونا هم دوست ندارن تحملش کنن، در واقع این کار اونا رو هم غمگین میکنه؛ با این وجود، قنداق کردن بچه و ممانعت از حرکت کردن اون بهش کمک میکنه که احساس امنیت کنه.

اما شما باید قنداق کردن رو به زمان خواب و گریه نوزاد محدود کنید و هر چی که بچه بزرگ‌تر میشه اون رو کمتر و کمتر انجام بدین. اینکار به بچه اجازه میده که به بدن خودش کش و قوس بده و جوری که می‌خواد حرکت کنه.

خیله خب، ممکنم هست که برای قنداق کردن بچه به مشکل بخورید مثلا ثابت نمونه یا دوباره شروع به گریه کنه. برای جلوگیری از این مشکلات از اس دوم کمک بگیرید: خوابوندن به پهلو. وقتی شما بچه‌ای رو به پشت می‌خوابونید سیستم عصبی اون ممکنه این وضعیت رو مشابه سقوط کردن فرض کنه و بچه شما واکنش به سقوط رو از خودش نشون بده. خیلی ساده اون رو به پهلو بچرخونید، واکنش آروم شدنش رو دوباره فعال کنید و باز قنداقش کنید.

البته به یاد داشته باشید که بچه شما نباید به پهلو بخوابه، پس وقتیکه اروم شد دوباره اون رو بچرخونید و به پشت بخوابونید چون خوابیدن به پشت احتمال سندروم مرگ ناگهانی نوزاد رو کاهش میده.

حالا که چنتا مهارت برای آروم کردن بچه یادگرفتید، وقتشه بریم سراغ شکستن چرخه گریه!

از هیس هیس کردن و تکون دادن برای شکستن چرخه گریه استفاده کنید

آیا می‌دونستین که صدای حرکت خون اطراف رحم از صدای یه جارو برقی بیشتره؟! برای بچه‌ها سکوت کاملا متضاد با شرایطی هست که بهش عادت داشتن و باعث آزار اونا میشه. در واقع سر و صدا بچه‌ها رو آروم میکنه، به خصوص صداهایی که شبیه به چیزی باشه که توی رحم می‌شنیدن.

هیس هیس کردن همون اس سومه که در واقع همین کار رو انجام میده. یه صدای ارامش بخش ضروری برای بچه که شما با دهانتون تولیدش می‌کنید. برای اینکار با حجم صدای کم شروع کنید و به آرومی صدا رو به اندازه صدای گریه بچه بالا ببرید و بعد همزمان با آروم شدن بچه دوباره صداتون رو پایین بیارید.

اس چهارم، یا تکون دادن بچه راهکاری دیگه‌ برای آروم کردن بچه‌ست. فقط مراقب باشید که این کار رو با احتیاط انجام بدید. بچه‌ها همونقد که از سکوت متنفرند از بی تحرکی هم بدشون میاد. وقتی اونا توی رحم هستن با حرکت‌های مادرشون همواره تکون می‌خورن. برای اینکه این حرکت‌ها رو براشون شبیه‌سازی کنید، بچه رو توی بغل خودتون بگیرید و به سرعت اما به اندازه تنها چند اینچ تکون بدید و بعد همین کار رو به ارامی تکرار کنید تا اثر ارام کننده خودش رو داشته باشه. حتما اینکار رو توی حالت نشسته انجام بدید که خودتون رو هم بیش از حد خسته نکنید.

به یاد داشته باشید: تکون دادن بچه به معنی تکون‌های شدید نیست بلکه حرکت‌ها کوچیک و اروم همراه با محافظت از سر و گردن و بچه‌ست. تکون شدید می‌تونه به آسیب مغزی و حتی مرگ بچه منجر بشه. پس هیچوقت بچه رو با شدت تکون ندید حتی وقتی عصبانی هستید!

خب حالا که چرخه گریه رو شکوندین، چطور می‌تونید آرام بودن بچه رو حفظ کنید؟


از پستونک برای حفظ آرامش بچه استفاده کنید و حواستون به روتین خواب خودتون هم باشه

شما به فعال کردن واکنش آروم شدن بچه نزدیک شدین و فقط یه اس دیگه مونده که باهاش آشنا بشید. برای اینکه مطمئن بشید آروم موندن بچه ادامه داره و اون دوباره شروع به گریه نمی‌کنه از میک زدن کمک بگیرید.

به هر حال برای بچه‌ها، میک زدن به معنی زنده موندنه. اول از همه مراقب باشید که این میک زدن همراه با رسیدن مواد مغذی به بچه باشه. یه بچه نیاز داره که به اندازه سه اونس بر پوند وزن خودش بنوشه که برای یه فرد بالغ این مقدار یعنی نوشیدن چند گالن شیر در روز! برای بچه شیر خوردن ضروریه اما وقتیکه شیر خوردنش تموم شد از پستونک استفاده کنید تا بین وعده‌هاش هم آروم بمونه.

بهترین پستونک‌ها اونایی هستن که شیرین کننده و مواد شیمیایی توشون استفاده نشده باشه و ازشون هم فقط در طول شش ماه اول زندگی بچه استفاده بشه، چون از حدود نه ماهگی بچه شروع میکنه که از نظر عاطفی بهش وابسته بشه و بعد دل کندن ازش براش کار سختی خواهد بود.

وقتیکه بچه آروم باشه، در نهایت خوابیدن برای شما هم ممکن میشه؛ با این وجود، زمانیکه هر ۵ تا اس رو انجام دادین، یه کار دیگه هم می‌مونه: اینکه کجا و چگونه بچه خودتون رو بخوابونید.

در طول نه ما اول بچه رو کنار خودتون بخوابونید که بتونید بهتر مراقبش باشید اما هیچوقت توی تخت خودتون نخوابونیدش چون ممکنه باعث مرگ ناگهانی نوزاد بشه. اگه تختون مشترک باشه، خطر اینکه ناخواسته روی اونا غلط بخورید خیلی زیاد نیست اما ممکنه ملافه دورشون بپیچه و خفه شون کنه یا ممکنه خودشون غلط بخورن و توی وضعیت خطرناکی قرار بگیرن.

خستگی شما هم ممکنه ریسک مرگ ناگهانی نوزاد رو افزایش بده. ممکنه خود شما در حال مراقبت از بچه به خاطر خستگی زیاد روی مبل یا تخت چرت بزنید. به یاد داشته باشید که بعد از دو هفته کم خوابی و خستگی سطح هوشیاری شما معادل سطح هوشیاری یه فرد مست خواهد بود. پس حواستون باشه که برای بیدار موندن از هشدار دهنده‌های مطمئن، نه صرفا گوشیتون، کمک بگیرید.

حالا که اطلاعات مورد نیاز رو بدست اوردید، وقتشه که تمرینشون کنید. از این تکنیک‌ها استفاده کنید و مطمئن باشید به زودی لحظه‌های آروم بیشتری رو تجربه خواهید کرد!


به طور خلاصه باید بگیم که بچه‌ها گریه می‌کنن تا بتونن توی دنیایی که آماده ورود بهش نبودن و نسبت بهش آسیب‌پذیرن، زنده بمونن. برای اینکه بتونید واکنش اروم شدن رو توی فرزند خودتون فعال کنید باید محیطی شبیه به درون رحم رو با کمک پنج تا اس براشون شبیه‌سازی کنید. پنج تا اسی که شامل قنداق کردن، خوابوندن به پهلو، تکون دادن، هیس هیس کردن و میک زدن میشن. به تمرین کردن اینها ادامه بدید و خیلی زود خواهید دید که استاد آروم کردن بچه خودتون خواهید شد.


خلاصه صوتی کتاب شادترین کودک محله

برای دسترسی دائمی به خلاصه صوتی کتاب شادترین کودک محله و تمام 365 کتاب‌ (از طریق اپلیکیشن و کانال تلگرام)، کافیه یک بار اشتراک 365 بوک رو دریافت کنید. این کتاب‌ها به شما کمک میکنن در تمام زمینه‌های زندگی، اطلاعات و مهارت کسب کنید و روز به روز پیشرفت کنید.
پیشنهاد ما اینه که از زمان‌های مرده (موقع رانندگی، آشپزی و ...) استفاده کنید و روزی به یک خلاصه کتاب گوش کنید.
راستی، ما برای خلاصه صوتی مجموعه 365 کتاب‌ خودمون، یک مبلغ کوچیک دریافت می‌کنیم که صرف هزینه‌های 365 بوک میشه و به معنای حمایت شما از این پروژه هست.

خلاصه کتاب های مشابه « کتاب شادترین کودک محله »

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...