انگیزه، چیزیه که میتونه موتور محرکه ما باش. انگیزه همون چیزیه که باعث شد انسان پرواز کنه، به ماه سفر کنه و الان برای سفر کردن به مریخ آماده بشه. اما انگیزه گرفتن چیز سخت و دست نیافتنی نیست. برای انگیزه داشتن، گاهی یه تلنگر، یه جمله، یه نوشته و حتی یه نگاه کافیه. فقط باید بخوایم، تلاش کنیم و گوش و چشممون رو برای پیدا کردن معناها و انگیزه‌های حرکت باز نگه داریم.

در ادامه می‌خوایم بهتون بهترین کتاب‌های انگیزشی و الهام بخش دنیا رو معرفی کنیم که میتونن زندگیتون رو متحول کنن و باعث بشن یه بار دیگه آستین‌هاتون رو بالا بزنید.

کتاب میلیونر خونه بغلی (The Millionaire Next Door)

اگه میخواید سر از کار آدمای پولدار در بیارید و بفهمید چه رمز و رازی تو کارشون هست، این کتاب رو حتماً بخونید. نویسند‌ه‌های این کتاب «توماس استنلی» و «ویلیام دنکو» بعد از کلی بررسی، ادعا میکنن که شاید همین همسایه خونه بغلیتون یه میلیونر باشه و شما روحتون هم خبر نداشته باشه. اما چجوری؟ چرا شما نتونستید؟

نویسنده‌ها آدما رو به دو دسته تقسیم می‌کنن. اسم دسته‌‌ اول رو گذاشتن «پولدارای قلابی» که معمولاً پزشک، مهندس و... هستن و درآمدشون خوبه‌، منتها زیادی درگیر تجملات میشن و برای اینکه نشون بدن خیلی مایه دارن، دائما هزینه‌های الکی میکنن.

دسته دوم هم اسمشون «ابر پولدارها» هست که با 1/10 داراییشون زندگی میکنن و اصلاً هم شبیه پولدارایی که تو فیلما دیدید نیستن. اما سوال اصلی اینه که این آدما چطوری پولدار شدن؟ راز موفقیتشون چیه؟ اصلاً با پولاشون چیکار میکنن؟ اگه دوست دارید به جواب همه این سوال‌ها برسید، کتاب بی نظیر میلیونر خونه بغلی یا همسایه میلیونر رو از دست ندید.

کتاب میلیونر خونه بغلی

کتاب برنده شدن (Winning)

همون دوست داریم همیشه برنده باشیم. اما برای اینکه بدونیم چجوریمیتونیم برنده بشیم، اول باید بدونیم که چه جوری می‌بازیم. چون معمولاً بیشتر از اینکه برنده بشیم، می‌بازیم. همه میگن وقتی باختی باید سریع پاشی، دوباره روی پاهات وایسی و ادامه بدی، ولی تیم گرُوِر، نویسنده این کتاب با همچین نگرشی مخالفه. 

گرور میگه بعد از اینکه شکست خوردی یا وقتی زمین خوردی، یک دقیقه همونجا بمون و به این فکر کن که چرا باختی، چی باعث سقوطت شد؟ چون اگه همون لحظه برگردی، بارها و بارها به همون روش می‌بازی. کتاب «برنده شدن» یک کتاب فوق العاده‌ست که بهتون یاد میده چه جوری برنده بشید و چه جوری پای هدفی که دارید، وایسید.

کتاب برنده شدن

کتاب انگیزه (Drive)

همه ما توی زندگی برای انجام کارها و رسیدن به هدف هامون نیاز به انگیزه داریم. هر کسی یه تعریفی از انگیزه داره ، اما دنیل پینک توی کتاب «انگیزه» با یه نگاه متفاوت این موضوع رو بررسی کرده و بهمون میگه که انگیزه همیشه علت های بیرونی نداره و یه جورایی در مورد نوع جدیدی از انگیزه صحبت میکنه که فراتر از پول و جایگاه‌های شغلیه.

اگه دوست داری با مفهوم جدیدی از انگیزه آشنا بشی و اون رو توی زندگیت استفاده کنی، این کتاب و مطالب فوق‌العادش میتونه بهت کمک زیادی بکنه.

دنیل پینک یه نویسنده موفق و مطرح آمریکاییه که کتاب های زیادی رو در مورد مدیریت و کسب و کار نوشته. کتاب «انگیزه» یکی از معروف ترین و پر فروش ترین کتاب های پینک تو دنیا هست و واقعا به معنای کلام میتونه انگیزه مضاعفی رو بهتون منتقل کنه. راستی، کتاب انگیزه تو سال 2013 جایزه کتاب برتر سال رو هم به دست آورده. پس از دستش ندید.

کتاب انگیزه

کتاب کلمه اختصاصی شما (Your One Word)

در روز 13 می سال 1943 میلادی، درست 3 روز بعد از اینکه نازی‌ها به فرانسه حمله کردن، وینستون چرچیل مجبور بود در اوج نا امیدی، به مردم بریتانیا امیدواری بده و اون‌ها رو به مقاومت و پیروزی تشویق کنه.

چرچیل تمام حرف‌ها و پیام‌هاش رو در یک کلمه خلاصه کرد. کلمه‌ای که بتونه بریتانیایی‌ها رو در جنگ طولانی با نازی‌ها نگه داره. کلمه‌ای که باعث بشه مردم حاضر بشن به خاطرش جون خودشون رو به خطر بندازن. چرچیل تو سخنرانیش گفت: از من می‌پرسید که هدف ما چیه؟ هدفمون چیزی نیست جز پیروزی! پیروزی به هر قیمت ممکن، پیروزی به هر نحوی و به هر هزینه‌ای. 

بعد از جنگ، چرچیل گفت که همیشه میتونیم به مسائل بزرگ خیلی ساده نگاه کنیم و خیلی‌هاشون رو در یک کلمه ساده جای بدیم. این کتاب، بهتون کمک می‌کنه مهم‌ترین ارزش زندگی خودتون رو پیدا کنید و بدونید واقعا برای چه چیزی تلاش می‌کنید. کتاب کلمه اختصاصی شما هم به درد زندگی شخصی شما میخوره، هم میتونه بهتون کمک کنه تا نگاهی نو به کسب‌وکارتون بندازید و متحولش کنید.

کتاب کلمه اختصاصی شما

کتاب سرسختی (Grit)

تو این کتاب دو تا معادله ساده رو از زبان آنجلا داکورث، نویسنده و روانشناس بزرگ آمریکایی یاد می‌گیرید که زندگیتون رو زیر و رو می‌کنه. کتاب سرسختی برای همه اونایی که توی زندگیشون احساس میکنن آدم باهوشی نبودن و نتونستن به هدفایی که داشتن برسن پیشنهاد میشه.

آنجلا توی داستان زندگیش، از خودش با عنوان «تو نابغه نیستی» یاد می کنه و میگه که پدرش دائما این حرف رو بهش میزده. اما این حرف تاثیری توی کار آنجلا نداشته و با نهایت تلاشش تونست به یک فرد موثر و موفق تو کار خودش تبدیل بشه. نتیجه تلاشش هم همین کتاب «سرسختیه» که توی سال 2006 بهترین کتاب کسب و کار در زمینه روانشناسی شده. پیشنهاد می‌کنیم کتاب سرسختی که بمب انگیزه و امید هست رو از دست ندید.

کتاب سرسختی

خب؛ امیدواریم از این معرفی لذت برده باشید و کتاب‌های معرفی شده به کارتون بیان. راستی، این هم بگیم که همین الان میتونید خلاصه صوتی هر 5 کتاب رو به همراه 362 کتاب دیگه از وب سایت 365 بوک دریافت کنید. 

ما مجموعه‌ای از برترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا رو جمع آوری، خلاصه و به صورت پادکست در اختیار شما قرار دادیم. خبر خوب اینکه خلاصه متنی تمامی این کتاب‌ها رو هم رایگان براتون آماده کردیم. علاوه بر این، همین الان هم می‌تونید خلاصه صوتی رایگان 4 تا از کتاب‌ها رو رایگان گوش بدید. پس دیگه منتظر چی هستید؟ خلاصه صوتی 365 تا از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان در انتظار شماست.