فرقی نداره یه هنرمند باشیم یا نه، همیشه کار خلاقانه برامون سخته! خیلی‌هامون می‌ترسیم که نکنه به اندازه کافی خوب نباشیم و آدمای دیگه کارهای خلاقانه ما رو تایید نکنن. همین ترس در نهایت باعث میشه حتی سراغ خلاقیت هم نریم و برای داشتن یه زندگی خلاقانه تلاش نکنیم. اما خلاقیت یه ویژگی جالبی داره، اونم این که هرچقدر بیشتر درگیرش بشیم، خلاق‌تر میشیم. در واقع، خلاقیت هم یک مهارته که هرچقدر بیشتر خودمون رو وقفش کنیم، بیشتر هم نتیجه می‌گیریم و خلاقیت رو در همه جنبه‌های زندگیمون می‌بینیم. 

در مورد خلاقیت کتاب‌های بی‌شماری نوشته شده. فرقی هم نداره که چه شغلی دارید. طراح، نویسنده، برنامه‌نویس، فریلنسر، حتی اگه شغلی هم ندارید، باز هم باید مهارت خلاقیت رو داشته باشین تا هم از زندگی خودتون لذت ببرید و هم تو مسیر شغلیتون پیشرفت کنین. در ادامه، 3 مورد از بهترین کتاب های آموزش خلاقیت رو بهتون معرفی می‌کنیم که خوندنشون میتونه کمک بزرگی تو پرورش خلاقیتتون بکنه.

خلاصه صوتی کتاب تفکر خلاق درون چارچوب (Inside the Box)

این روزا هر جا میریم و هر کسب و کاری می بینیم، صحبتشون از از نوآوری و خلاقیته و شرکتای مختلف به هر دری می‌زنن تا با استفاده از روش‌های خلاقانه، بیشتر از همه رقبا تو بازار به چشم مشتریا بیان و بتونن جایگاه ذهنی بالایی پیدا کنن. حالا اینجا با یه سوال خیلی مهم مواجه میشیم: اینکه چطوری باید خلاق باشیم؟ خلاقانه فکر کردن یعنی چی؟ البته نیاز به خلاق بودن فقط مربوط به شرکت‌ها نیست و هر فردی ممکنه توی زندگی خودش بخواد که متفاوت به محیط اطرافش نگاه کنه. 

درو بوید و جیکوب گلدنبرگ توی کتاب تفکر خلاق سعی کردن به همین سوال جواب بدن. البته اسم دیگه کتاب درون جعبه است و به همین خاطر بهتون توصیه می‌کنم این کتاب با ارزش رو از دست ندین چون آخرش متوجه می‌شید که منظور از درون جعبه برای خلاقانه فکر کردن چیه. ما خلاصه رایگان متنی کتاب تفکر خلاق درون چارچوب رو براتون آماده کردیم. 

کتاب تفکر خلاق درون چارچوب

خلاصه صوتی کتاب خلاق اتفاقی (The Accidental Creative)

دنیای شلوغ و پر هیاهوی امروز، یه بازار رقابت بی رحمانه بین کسب و کارهاست و اگه یه کسب و کاری خلاق نباشه، اصلا دیده نمیشه که بخواد رقابت کنه! اصلا هم فرقی نداره تو یه بیزنس شما چه کاری میکنید و چه سمتی دارید، اگه خلاق باشید، توی بازی می‌مونید و اگه نه، متاسفانه باید بهتون بگیم که بهتره زمین بازی رو ترک کنید! 

اما مشکل اینه که تا کی میتونیم خلاقیت به خرج بدیم؟ کمی سوال رو دقیق‌تر بپرسیم، چطور می‌شه همیشه خلاق بود؟ یا چطور می‌شه هر وقت به خلاقیت نیاز داشتیم بتونیم ازش استفاده کنیم؟ این سوالیه که تاد هنری توی کتاب «خلاق اتفاقی» سراغش می‌ره.

خلاق اتفاقی کتابیه که تاد هنری توی اون معنی نیرو کار خلاق رو یه بازنگری اساسی کرده. تاد می‌گه وقتی ما از خلاقیت حرف می‌زنیم، احتمالا قبل از هر چیز تبلیغات برندهای شلوار جین ارزون قیمت‌ که توشون یه سری ادم معروف دارن درباره قیمت و طرح شلوار چرت و پرت می‌گن به ذهنمون میاد. اما کلمه خلاق، توی محیط کسب و کار امروز می‌تونه به سادگی با کلمه مدیر یا استراتژیست یه مجموعه عوض بشه!

تاد می‌گه هر اسم یا عنوانی که می‌خوای به خودت بده، ولی اگه تو شرح وظایف شغلیت حل مساله یا تعیین استراتژی آورده شده یا حتی اگه به هر شکلی مغزت رو به این ور و اونور می‌زنی تا ایده‌های جدید پیدا کنی، تو یه آدم خلاق به حساب می‌یای. حتی، اگه واقعا ادم خلاقی نباشی و این مسیر قرار باشه بر حسب اتفاق تو رو یه آدم خلاق کنه. پس اگه واقعا میخواید همیشه و همه جا خلاق باشید، بهتون توصیه می‌کنم که کتاب خلاق اتفاقی رو از دست ندین.

کتاب خلاق اتفاقی

خلاصه صوتی کتاب هنرمندانه بقاپید (Steal Like an Artist)

هیچ رمز و رازی تو خلاقیت وخلاق بودن نیست! کسی هم از بدو تولدش خلاق به دنیا نمیاد.حتی هنرمندی که از دیدن کارهای خلاقانش لذت می‌بریم. اتفاقا وقتی که از هنرمندا میپرسن که ایده هاتونو از کجا میارین؟ بعضیاشون میگن که خوابشو دیدیم، بهمون الهام میشه یا اصلا زیر دوش به ذهنشون میرسه. اما واقعیت اینه که ایده‌ها از هیچ جایی نمیان. 

واقعیت اینه که همه چیز قبلا انجام شده و همه کارهای خلاقانه بر اساس چیزایی که قبلا بوده، ساخته میشن! اما هنرمندا میدونن که چطور این ایده‌ها رو قرض بگیرن و باهاش بازی کنن. هنرمندا میدزدن! هنرمندای حرفه ای قدرت تشخیص اینو دارن که چه چیزی ارزش دزدیدن داره و چه چیزی نه!

گروه موزیک بیتلز رو همه به عنوان یکی از بزرگترین گروه های راک دنیا میشناسن. یعنی اونا هم میدزدن؟ قطعا این کارو میکنن! شاید براتون جالب باشه بدونین که بیتلز کارش رو با کاور کردن موزیک‌های دیگران شروع کرد و بعد آهنکای خودشو با دزدیدن از آثار موزیسین‌های بزرگی مثل بادی هالی، الویس پریسلی، لیتل ریچارد و خیلیای دیگه ساخت و در نهایت، سبک خودشو معرفی کرد؛ کاری که هر هنرمندی انجام میده! پس برای خودتون یه الگو پیدا کنین و ازش کپی کنین، هرچی اون آدم تاثیرگذارتر، بهتر!

آستین کلئون توی این کتاب برامون از خلاقیت توی عصر دیجیتال میگه و اصولی رو بهون یاد میده تا با استفاده از اونا بتونیم زندگی خلاقانه تری داشته باشیم. کلئون میگه ما توی کارهای روزمره خودمون باید یه سری آدما رو الگو و قهرمان خودمون قرار بدیم و یه جاهایی حتی ازشون کپی کنیم! اینطوری، می‌تونیم با جهان‌بینی و طرز فکرشون آشنا بشیم. این خودش کمک زیادی به خلاق بودنمون میکنه. شما همین الان می‌تونید خلاصه متن رایگان کتاب هنرمندانه بقاپید رو در وب سایت 365 بوک مطالعه کنید.

کتاب هنرمندانه بقاپید

خب؛ امیدواریم از معرفی این سه کتاب صوتی بسیار ارزشمند لذت برده باشید و کتاب‌های معرفی شده به کارتون بیان. این هم یک بار دیگه در پایان بگیم که همین الان میتونید خلاصه صوتی هر سه کتاب‌ رو به همراه 362 کتاب دیگه از وب سایت 365 بوک دریافت کنید. 

ما تو 365book خلاصه صوتی برترین کتاب‌های دنیا رو جمع آوری، خلاصه و به صورت پادکست در اختیار شما قرار دادیم. همچنین خلاصه متنی تمامی کتاب‌ها هم به صورت رایگان توی سایت هست. پس دیگه منتظر چی هستید؟ 365 پادکست ارزشمند و کاربردی در 365 بوک در انتظار شماست.